USA chtějí prosadit ostřejší sankce proti Íránu

Američané se snaží prosadit další ostřejší sankce proti Íránu kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu. Spojené státy se proto snaží získat podporu v Radě bezpečnosti OSN v době, kdy se na Valné shromáždění OSN v New Yorku chystá íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínedžád | Foto: OSN

Íránskému prezidentovi newyorské úřady zakázali vstup ke Ground Zero, kde se před šesti lety po náletu teroristů zřítily budovy Světového obchodního střediska a zahynulo více než 2700 lidí.

Američané nedají íránskému prezidentovi zbytečný diplomatický prostor v OSN, ani ho nepustí v New Yorku tam, kam by se mu zachtělo. Policejní šéf Raymond Kelly na Manhattanu řekl, že zakázal íránské delegaci vedené Mahmúdem Ahmadínedžádem, aby příští týden uctila památku obětí teroristického útoku z 11. září 2001.

Televize CNN připomněla, že íránské vedení tvoří šíité, zatímco fundamentalisté z Al Kaidy stojící za útokem na New York jsou sunnité. Spojené státy ale obviňují Írán, že sponzoruje terorismus a návštěva íránského prezidenta na místě tragédie by znamenala bezpečnostní riziko. Washington ve vztahu k Íránu prosazuje mírovou diplomacii, snaží se ale Teherán přinutit k ukončení nepřátelských aktivit v Iráku a v Afghánistánu.

Miroslav Konvalina, Jitka Pilbauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme