USA chtěly vyslat do Íránu speciální komando ke zničení tajného letadla

Američané zvažovali výsadek speciálního komanda do Íránu, které tam mělo zničit supertajný americký letoun Sentinel. Ten se dostal do rukou Íráncům, když se nevrátil ze špionážního letu na základnu v Afghánistánu. Od vojenské mise do Íránu ale nakonec Američané upustili, protože by ji Teherán mohl považovat za válečnou agresi a podle toho odpovědět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průzkumné komando

průzkumné komando | Foto: US Army

O zrušených amerických plánech vyslat tajně vojáky do Íránu informoval deník Wall Street Journal. Američané se obávají, že Írán nebo jiné země mohou ze ztraceného letadla získat tajné technologie. Íránská média uvádějí, že letadlo také bude brzy předvedeno veřejnosti.

Sentinel havaroval hluboko v íránském vnitrozemí u města Kášmar. Američané a Severoatlantická aliance se nejdřív snažili íránské informace zpochybňovat. Pak se pokoušeli vyvolat dojem, že letadlo přeletělo z Afghánistánu do Íránu jen kvůli technické chybě. Teď ale americký tisk píše, že šlo o cílený špionážní let CIA pátrající po íránském jaderném programu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme