USA chystají v Libyi použití nepilotovaných letadel Predátor

Koaliční letecké údery v Libyi sice zničily 30 až 40 procent pozemních sil plukovníka Kaddáfího, vývoj ale spěje k patové situaci, upozornil předseda sboru náčelníků štábu americké armády admirál Mike Mullen při návštěvě Iráku. O americké pomoci jedná dnes v Benghází vlivný senátor a bývalý prezidentský kandidát John McCain.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye - boje

Libye - boje | Zdroj: ČTK

McCain je nejvyšší americký politik, který do Libye přijel od vypuknutí povstání 17. února. Netají se také tím, že je velkým zastáncem intervence proti Muammaru Kaddáfímu.

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr soudí, že návštěva tohoto politika je pro povstalce jasný důkaz, že je podporuje nejen Obamova administrativa. „Někteří republikánští kongresmani proti akci od začátku protestovali, ale senátor McCain je známý tím, že často zastává jiné názory než většina republikánů,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

USA vysílají do Libye letouny Predátor. Podrobnosti o jednání senátora McCaina v Benghází přinesl v Odpoledním Radiožurnálu Martin Dorazín.

„Senátor McCain přijel do Benghází s dobrou zprávou, že USA zapojily do libyjské koaliční operace dva bezpilotní letouny Predátor,“ řekl v Odpoledním Radiožurnálu Martin Dorazín ze zahraniční redakce.

Důležité podle něj je, že letouny mohou být nasazeny v problematických místech, protože létají níž než běžné bombardéry a mají proto mnohem lepší přehled o situaci v terénu.

Výtečně se hodí například pro přesné zásahy v hustě zastavěných oblastech, což je případ libyjského města Misuráta, kde je problém odlišit Kaddáfího síly od obránců města. Použití těchto nepilotovaných letadel má snížit ztráty mezi civilními obyvateli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Expert Lukáš Visingr o Predátorech

„Vzhledem k tomu, jak jsou vybaveny a vyzbrojeny, jsou letouny optimální pro dva typy nasazení – přímo na poušti mohou dlouhodobě hlídkovat nad bojištěm a vyhledávat rozptýlené Kaddáfího jednotky a zasahovat je a pak v bojích o města díky své pozoruhodné přesnosti mohou rozlišit povstalecké i Kaddáfího síly a zasahovat proti němu, aniž by způsobily vedlejší škody,“ vysvětluje podrobněji analytik Lukáš Visngr.

Podle něj jsou tak bezpilotní letouny přesnější než pilotované. „Jsou pomalejší a pohybují se v malých výškách. Jsou vybaveny velmi pokročilými senzory, nesou přesně naváděné protitankové střely, naváděné pumy a podobné zbraně, které působí na malé ploše,“ říká.

Také však upozorňuje, že samotné letouny situaci v Libyi nezvrátí. „Je nezbytné, aby povstalci uspěli i v pozemních operacích,“ myslí si. I tak ale podle něj mohou být letouny velmi významným faktorem.

Jak dále uvedl zpravodaj Dorazín, Libyjci jsou ve vztahu k Američanům rozděleni na dva tábory. „Lidé mají v živé paměti bombardování Tripolisu a Benghází Američany v roce 1986. Byli mrtví, zemřela tam Kaddáfího dcera, a proto zejména příznivci Kaddáfího považují Američany za světové satany. Zcela opačná je situace na východě země,“ řekl.

„Trochu mě i překvapilo, že je to až tak obráceně, že Američany vítají jako jediné reálné spojence, kteří byli schopni vyvinout aktivitu nejen diplomatickou, ale i vojenskou. Společně s Francouzy odvrátili pád Benghází. A teď jsou tam nálady až proamerické,“ přiblížil.

Jak dodává vojenský expert Visingr, Predátory se nyní používají hlavně v Afghánistánu, na Balkáně a v Iráku a USA je nasazují i v Jemenu či Somálsku.

Občas udeří i v Pákistánu. Tam však přesto dochází k civilním ztrátám. Analytik Visingr však namítá, že hlášené civilní ztráty někdy nejsou ve skutečnosti neozbrojení civilisté, ale pákistánská média to tak prezentují.

Milan Kopp, Martin Dorazín, mz, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme