Místo neřízených leteckých bomb ‚chytré‘. USA plánují poslat Kyjevu vybavení pro větší přesnost
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena plánuje poslat Ukrajině pokročilá elektronická zařízení, která změní neřízené letecké bomby na „chytré“ bomby schopné zasáhnout ruské vojenské pozice s vysokou mírou přesnosti. S odkazem na vysoce postavené americké úředníky o tom ve čtvrtek informoval deník The Washington Post.
Sady by měly obsahovat zařízení známé pod zkratkou JDAM.
‚Byl to otřesný zločin genocidia proti Ukrajině.‘ Senát označil stalinský hladomor za zločin proti lidskosti
Číst článek
Americká armáda tuto technologii použila pro letecké pumy o hmotnosti až 900 kg, obvykle je používá u bombardovacích letounů a stíhaček, uvedla ruskojazyčná verze stanice BBC.
Ukrajina se při své obraně před ruskou agresí spoléhá na zastaralé Migy ze sovětské éry.
Pentagon se je snažil modernizovat pomocí dodatečných zařízení, aby se tak vyhnul dodávkám novějších letadel západní výroby, která by vyžadovala komplexní výcvik pilotů a údržby.
Deník The Washington Times poznamenává, že zatím není jasné, zda Biden nebo někdo z jeho týmu návrh tohoto přesunu vybavení schválil.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Týrání dětí v Chersonu
Ruská okupační vojska v ukrajinském Chersonu zadržovala a týrala i děti, uvedl ve středu ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.
Děti dostávaly vodu každé dva dny a byly drženy prakticky bez jídla, dodal Lubinec podle agentury Reuters. Vyšetřovatelé po osvobození města objevili „dětské cely“, byly součástí jedná ze čtyř dosud odhalených mučíren ve městě.
Tvrzení není možné nezávisle ověřit, Rusko odmítá, že by s civilisty špatně zacházelo.
Ukrajina rozšiřuje možnosti, jak se Rusové mohou vzdát. S bezpečností pomohou i drony
Číst článek
„V Chersonské oblasti jsme našli deset mučíren, z toho čtyři ve městě Cherson,“ řekl Lubinec. „V jedné z mučíren jsme našli oddělenou místnost, celu, kde byly drženy děti ... dokonce i okupanti ji tak nazývali, dětská cela,“ dodal ombudsman.
Cela se od sousedních místností lišila pouze tím, že na podlaze ležely tenké rohože, popsal.
V celách se podle Lubince ocitly děti, které v očích okupantů kladly odpor. Čtrnáctiletý chlapec například za fotografování zničené ruské vojenské techniky.
Na děti byl činěn psychologický nátlak. Vojáci jim například tvrdili, že je rodiče opustili, a už se nikdy nevrátí, popsal metody Lubinec.
Lubinec také uvedl, že od začátku invaze v únoru bylo do Ruska odvezeno přibližně 12 000 ukrajinských dětí, z toho 8600 násilím.