USA oznámily uzavření svého konzulátu v Čcheng-tu. Úřad nad čínským krokem vyjádřil zklamání

Spojené státy a Čína v pondělí oznámily uzavření konzulátu v čínském městě Čcheng-tu, jehož uzavírku minulý týden nařídil Peking. Konzulát podle prohlášení amerického ministerstva zahraničí ukončil provoz v 10.00 místního času (4.00 SELČ), píše agentura AP. Úřad nad rozhodnutím Číny vyjádřil zklamání. Peking nařízením reagoval na obdobný krok Washingtonu, který minulý týden přikázal uzavřít čínský konzulát v Houstonu.

Tento článek je více než rok starý.

Čcheng-tu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavření amerického konzulátu v čínském městě Čcheng-tu

Před komplexem hlídkovaly skupiny policistů, uzavření konzulátu přilákalo i místní | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Konzulát v provincii S'-čchuan byl podle amerického ministerstva zahraničí „středobodem vztahů s lidmi západní Číny včetně Tibetu po 35 let“.

‚Reakce na nerozumné jednání USA.‘ Čína nařídila uzavření konzulátu USA ve městě Čcheng-tu

Číst článek

Americká vlajka na budově konzulátu byla svěšena v 6.18 ráno místního času (0.18 SELČ), informovala čínská státní televize CCTV. Konzulát také patrně opustili zaměstnanci. Policie však okolí budovy uzavřela, čímž zablokovala jakýkoliv pohled na pozemek, poznamenala AP. U vztyčených bariér hlídali uniformovaní i do civilních šatů oblečení policisté.

V neděli odpoledne ke komplexu v Čcheng-tu přijely stěhovací vozy, jež ho zase po pár hodinách opustily. Pozdě v noci k budově dorazil také tahač bez návěsu, který následně odjel s velkým kontejnerem.

Než policie oblast uzavřela, očekávané uzavření konzulátu přilákalo skupinky přihlížejících. Lidé se zastavovali a fotili si fotografie, čímž během slunné neděle blokovali průchod na již tak plném chodníku.

Bílý dům nařídil na začátku minulého týdne do 72 hodin ukončení provozu čínského konzulátu v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špioni pokoušeli získat data z několika zařízení v Texasu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme