Čína varovala USA před rozmístěním raket středního doletu v Asii. Podobné plány mají i Spojené státy

Čína v úterý varovala Spojené státy před rozmístěním raket středního doletu v Asii a Tichomoří a vyzvala americké spojence v regionu, zejména Japonsko, Jižní Koreu a Austrálii, k opatrnosti. Pentagon podle svého šéfa plánuje rozmístit tyto rakety v Asii v řádu měsíců.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké úřady Claiborneovou z činu poprvé obvinily už v roce 2017, v předvečer summitu mezi americkým a čínským prezidentem (ilustrační foto) | Foto: Mark Schiefelbein | Zdroj: Reuters

„Čína nezůstane netečná a bude nucena přijmout odvetná opatření, pokud Spojené státy v tomto regionu rozmístí rakety středního doletu odpalované ze země,“ prohlásil před novináři generální ředitel odboru kontroly zbrojení ministerstva zahraničí Fu Cchung.

‚Pro svět by to byla skvělá věc.‘ Prezident Trump chce, aby nová raketová dohoda zahrnovala Rusko a Čínu

Číst článek

Americký ministr obrany Mark Esper v sobotu uvedl, že by podpořil brzké rozmístění raket středního doletu v Asii. „Ano, chtěl bych to udělat,“ odpověděl Esper na dotaz novináře, zda by Pentagon podpořil rozmístění raket v Asii.

„Byl bych raději, kdyby to bylo v řádu měsíců... Tyto věci ale mohou trvat déle, než čekáte,“ doplnil Esper při své návštěvě v australském velkoměstě Sydney, kde zahájil svou týdenní návštěvu Asie a Oceánie.

Kde by měly rakety být rozmístěny, Esper neupřesnil s tím, že to bude záležet na rozhovorech se spojenci a na dalších faktorech. Zároveň ministr poznamenal, že by Čína neměla být počínáním USA příliš překvapena vzhledem k tomu, že „80 procent jejího arzenálu tvoří systémy raket středního doletu“, a USA tak pouze chtějí mít podobné kapacity.

Odstoupení od dohody

Spojené státy a Rusko oficiálně opustily v pátek smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Washington rozhodnutí od dohody odstoupit zdůvodnil jejím porušováním ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla.

Gorbačov: Konec smlouvy o likvidaci raket ohrožuje bezpečnost světa. Vinu nesou Spojené státy

Číst článek

Ujednání mezi SSSR a USA z roku 1987 zakazovalo výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2692 pozemních balistických raket a raket s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu.

Americký prezident Donald Trump vyjádřil přesvědčení, že se podaří uzavřít novou smlouvu, do které by kromě Ruska byla zahrnuta i Čína.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí uvedl, že Rusko rozmístí nové rakety středního doletu, pouze pokud tak učiní Spojené státy, a vyzval k naléhavým jednáním, které by zabránily chaotickým závodům ve zbrojení.

Fu řekl, že Čína nemá v úmyslu uzavřít třístrannou dohodu o kontrole zbrojení s USA a Ruskem, ale bude i nadále zapojena do mnohostranných diskusí o odzbrojení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme