Čína a Rusko ohrožují naši moc, bezpečnost a prosperitu, uvádí Trump v strategické doktríně

Americký prezident Donald Trump v pondělí v rámci své národní bezpečnostní strategie označí Čínu a Rusko za konkurenty ohrožující americkou moc a narušující bezpečnost a prosperitu USA. Napsala to agentura Reuters s odkazem na výňatky zveřejněné Bílým domem. Svou bezpečnostní doktrínu Trump přednese ve 20.00 středoevropského času.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký exprezident Donald Trump

Americký exprezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Peking a Moskva podle Trumpova dokumentu „chtějí hospodářství učinit méně svobodným a spravedlivým, chtějí budovat své armády a kontrolovat informace a data s cílem utlačovat své obyvatelstvo a rozšiřovat svůj vliv".

'Mír prostřednictvím síly.' Trumpův poradce přiblížil novou bezpečností strategii USA

Číst článek

Strategie, jejíž tvorba trvala měsíce, neobsahuje deklaraci předchozího prezidenta Baracka Obamy o tom, že klimatické změny jsou ohrožením americké národní bezpečnosti, uvádí Reuters. „Spojené státy budou dál usilovat o rovnováhu energetické bezpečnosti, hospodářského rozvoje a ochrany životního prostředí," stojí místo toho v dokumentu.

Bezpečnostní strategie je založena na ústředních bodech Trumpova volebního programu, tedy na ochraně vnitřní bezpečnosti a hranic, přezbrojení americké armády, manifestaci síly v zahraničí a prosazování obchodní politiky, která bude pro USA výhodnější.

Ochrana před hackery

Čínu a Rusko dokument označuje za „revizionistické státy" a zavazuje vládu k ochraně kritické infrastruktury před útoky hackerů, kteří podle amerických tajných služeb přicházejí právě z těchto států. Soupeření s nimi vyžaduje, aby Washington přehodnotil svou dosavadní politiku, podle níž se tyto země díky kontaktům s USA a zapojením do mezinárodních institucí stanou „pozitivními hráči a důvěryhodnými partnery". Tato koncepce se podle Trumpovy strategie ukázala jako převážně nesprávná.

Mueller získával důkazy o ruském vlivu na volby nezákonně, tvrdí Trumpovi příznivci

Číst článek

Doktrína se rovněž zmíní o Severní Koreji a Íránu a o skupinách islamistů, které ohrožují americké zájmy. V pasáži o KLDR se uvádí, že v době, kdy raketový arzenál početně roste, typově se zlepšuje a díky dosahu zvyšuje svou účinnost, „je pro země jako Severní Korea jaderná zbraň nejpravděpodobnějším nástrojem útoku proti Spojeným státům". Pchjongjang rovněž pracuje na vývoji chemických a biologických zbraní, které mohou také cíle dosáhnout v hlavici raket.

Podle agentury AP může nová strategie výrazně změnit vztahy USA s okolním světem. Mezinárodní vztahy definuje jako prostor neustálého soupeření a oslabuje vliv mezinárodních dohod, které určovaly americkou zahraniční politiku v období studené války. Spojené státy podle dokumentu musejí na všech frontách hájit svou svrchovanost, a to jak před nepřáteli, tak i před přáteli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme