Trump vyhlásí sankce proti Číně, omezí zboží i čínské investice. Peking ho důrazně varuje

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámí kroky, které jeho vláda podnikne proti Číně v reakci na údajné krádeže amerického duševního vlastnictví a technologií. Uvedl to ve středu Bílý dům.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching a hlava Bílého domu Donald Trump na summitu G-20 v Hamburku (červenec 2017). | Foto: Kyodo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Prezident zítra oznámí kroky, které se rozhodl podniknout na základě vyšetřování čínských státem podporovaných a tržní vztahy deformujících snah krást americké technologie a duševní vlastnictví,“ citovala agentura Reuters činitele Bílého domu.

KLDR zastaví testy raket kvůli schůzi s Trumpem. Čína uvítala diplomacii před 'zlověstnou alternativou'

Číst článek

Podle amerického listu The Washington Post chce prezident zavést cla na řadu čínských výrobků v celkové výši 60 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč). Na seznamu je asi stovka druhů zboží, při jehož výrobě podle USA Čína použila informace amerických společností podléhající obchodnímu tajemství, případně tyto společnosti přinutila tajemství vydat výměnou za přístup na čínský trh. Prezident chce rovněž omezit čínské investice na americkém trhu.

Peking varuje

Ještě před Trumpovým rozhodnutím Peking Spojené státy před sankčními kroky důrazně varoval. Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy nebude mít žádného vítěze a Čína tuto obchodní válku nechce a doufá, že se podaří spory urovnat, prohlásil v úterý čínský premiér Li Kche-čchiang. K případným odvetným opatřením se však nevyjádřil.

Zástupci čínského obchodu již dříve uvedli, že Peking je připraven na případné zavedení amerických cel odpovědět, bližší detaily však neposkytli. Podnikatelské skupiny naznačily, že případná odveta by se mohla zaměřit na americká letadla, sóju a další zboží, pro které je Čína velkým trhem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme