USA dál uvolnily restrikce vůči Kubě. Den před návštěvou papeže v Havaně

Spojené státy znovu uvolnily obchodní a cestovní restrikce vůči Kubě. Jde o součást opatření, jejichž cílem je zlepšit vztahy mezi Spojenými státy a komunistickým ostrovem. O nových pravidlech spolu po telefonu mluvili prezidenti obou zemí Barack Obama a Raúl Castro. Změny ohlásily americké úřady jen den před víkendovou návštěvou papeže Františka na Kubě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František navštíví Kubu

Papež František navštíví Kubu | Zdroj: Reuters

Cílem nových pravidel je podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta dál prohloubit kontakt s obyvateli Kuby a podpořit je v úsilí o získání větších politických a ekonomických svobod.

Změny se už od pondělí dotknou oblasti cestování, telekomunikačních či bankovních služeb. Vybrané americké společnosti budou moct poprvé po desetiletích otevřít své pobočky na Kubě, i přesto, že americké embargo jako takové dál zůstává v platnosti.

Americká vláda ohlásila změny těsně před návštěvou papeže Františka, který sehrál zásadní roli při rozhovorech o diplomatickém sbližování Kuby se Spojenými státy.

Na čtyřdenní návštěvu hlavy katolické církve se Kuba pečlivě připravuje. Havana a další města, která papež navštíví, procházejí náročnými úpravami. Pro papeže je to první návštěva komunistického ostrova. Očekává se, že se dotkne otázky lidských práv i zmiňovaného amerického embarga.

Papež František v předvečer cesty na Kubu pozdravil tamní obyvatele, z nichž mnozí doufají, že jeho vliv přispěje k větší svobodě a dodržování lidských práv na ostrově.

Kubánské úřady mezitím horečně vylepšují vzhled všech měst, která papež navštíví. Renovovaly i letištní terminál, kde přistane vatikánský speciál.

Minulý týden kubánské úřady propustily přes 3,5 tisíce vězňů, podle nevládních organizací mezi nimi ale není nikdo z politických vězňů.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme