Demokratičtí uchazeči o Bílý dům se utkali v první debatě. ‚Nuda,‘ tweetoval prezident Trump

Budoucnost zdravotního pojištění v USA byla ve středu večer hlavním tématem první besedy kandidátů na demokratickou nominaci o Bílý dům. Tou začal dlouhý proces výběru nejvhodnějšího soupeře pro obhajujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Po dvě hodiny v kongresové hale v Miami debatovalo deset kandidátů, stejný počet jich zasedne k další debatě ve čtvrtek večer místního času (v pátek brzy ráno SELČ).

Tento článek je více než rok starý.

Miami (Aktualizováno: 8:00 27. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nutnost dvou úvodních debat si vynutil nebývale velký počet uchazečů o demokratickou nominaci, kterých je nyní pětadvacet. Pět z nich se v debatách nepředstaví, protože nesplnili přísná kritéria výběru, zejména vyšší procento preferencí v průzkumech veřejného mínění.

Trumpovi v dalších prezidentských volbách nechce dát hlas 52 procent voličů, vyplývá z průzkumu

Číst článek

První debatě dominovala aktuální témata v americké společnosti, jako je imigrace nebo vztahy s Íránem. Demokrati se shodovali v tom, že by se snažili k jaderné dohodě opět přistoupit nebo vytvořit její obdobu.

Z hlediska imigrace kritizovali kandidáti zejména těžké podmínky pro žadatele o azyl a zazněl i pojem „Marshallův plán“ pro středoamerické země, jako je Salvador nebo Honduras, odkud v současnosti do USA míří nejvíce imigrantů. 

Velký prostor dostalo téma klimatické krize, které se v minulých letech neobjevovalo. Diskutéři ji akcentovali nejen jako hrozbu, ale také jako ekonomickou příležitost. Je zřejmé, že toto bude jedno z klíčových témat demokratů během nadcházející volební kampaně.

Osobních útoků na hlavu státu, která se netají úmyslem mandát napřesrok s přehledem obhájit, se kandidáti většinou vyhýbali. Druhou hodinu debaty poznamenaly technické poruchy.

Při první besedě ve středu dominoval hlas massachusettské senátorky Elizabeth Warrenové, která požadovala „strukturální změny“ americké ekonomiky a systém veřejného zdravotního pojištění bez účasti privátního sektoru.

„Pro koho nynější ekonomika pracuje? Prospívá neustále se tenčící horní vrstvě společnosti. Je to prostě a jednoduše korupce. Musíme učinit strukturální směny,“ řekla Warrenová.

Biden a Sanders v popředí

Newyorský starosta Bill de Blasio, který se rovněž hlásí do volebního boje proti Trumpovi, zdůraznil nutnost „boje za srdce a duši“ Demokratické strany. Demokraté jsou v odporu proti Trumpovi jednotní, neshodnou se ale v názoru, kdo by se mu měl ve volbách postavit, poznamenala k tomu agentura AP.

Elizabeth Warrenová se pokusí se vyzvat Donalda Trumpa a bude kandidovat na prezidentku USA

Číst článek

Strana je rozdělena do dvou táborů, z nichž jeden reprezentovaný Warrenovou, ale především vermontským senátorem Berniem Sandersem, žádá bezplatnou zdravotní péči, dostupné vzdělání bez studentských dluhů, toleranci vůči migrantům a vyšší zdanění bohatých.

Druhý tábor, v jehož čele stojí bývalý viceprezident Joe Biden, prosazuje liberální přístup s umírněnými politickými recepty, které by ve volbách mohly přilákat i Trumpovy voliče. Sanders a Biden budou hlavními postavami druhé etapy debat.

Prezident Trump se v době středeční debaty připravoval na cestu do Japonska, kde se zúčastní summitu skupiny hospodářsky nejsilnějších států světa G20. Před odletem potvrdil, že první debatu bude sledovat v prezidentském speciálu. Jeho první komentář na twitteru byl stručný: „NUDA!“

Bernie Sanders

jkb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme