Šéf demokratů v Senátu nepodpoří kandidáta na ministra spravedlnosti. Barrovo potvrzení to nejspíš neovlivní

Lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer nepodpoří kandidaturu Williama Barra na post ministra spravedlnosti. Kandidát prezidenta Donalda Trumpa podle něj během senátního slyšení dostatečně nezaručil, že umožní zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi dokončit práci na ruské kauze. Informovala o tom agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

„Nemáme ony pevné a jasné závazky, že bude vydána zpráva a že nebude ovlivňováno vyšetřování, které potřebujeme zvláště nyní, kdy prezident Trump zachází s ministerstvem spravedlnosti tak, jak s ním zachází,“ řekl ve středu Schumer novinářům.

Odložte zprávu o stavu unie, vyzvala Trumpa předsedkyně Sněmovny reprezentantů

Číst článek

Senátorova slova mohou podle Reuters předznamenat, že proti Barrovi bude na plénu hlasovat velká většina demokratických zákonodárců. Republikáni, kteří jej široce podporují, však disponují ve stočlenné komoře 52 hlasy, což na jeho potvrzení do funkce stačí.

Mueller už víc než půldruhého roku prošetřuje podezření, že Rusko se vměšovalo do prezidentských voleb v USA v roce 2016, že koordinovalo svou činnost s Trumpovým týmem a že se Trump později snažil mařit vyšetřování.

Barr se během úterního slyšení snažil rozptýlit obavy, že jej může prezident přimět zasahovat do Muellerova vyšetřování a že nenechá jeho tým dokončit práci. Trump se několikrát neúspěšně snažil k podobné věci přesvědčit bývalého ministra Jeffa Sessionse, který na jeho žádost v listopadu opustil funkci.

Práci Muellerova týmu řídil jeho zástupce Rod Rosenstein, protože Sessions se jakéhokoli vlivu na vyšetřování ruského vlivu vzdal. Barr během slyšení rovněž připustil, že sám zvažuje podobnou možnost.

Kandidát na nového ministra spravedlnosti USA William Barr | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme