Mladý demokrat Ossoff bojuje o Senát. V Georgii, kde téměř všechny důležité volby vyhráli republikáni

Posledních dvacet let vyhrávali ve státě Georgia téměř všechny důležité volby republikáni, ke kterým patří i nynější prezident Donald Trump. Pak se ale objevil mladý zástupce demokratů Jon Ossoff, který ve 30 letech prolomil rekord v počtu peněz vybraných na volební kampaň do Sněmovny reprezentantů. A v takzvaném broskvovém státě spustil vlnu demokratického optimismu. Teď má naději dostat se do Senátu. Zda se mu to podaří, se rozhodne za týden.

Od zpravodaje z místa Athény (Georgie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladý člen demokratů Jon Ossoff na fotografii z roku 2017 | Foto: Chris Aluka Berry | Zdroj: Reuters

„Líbí se mi na něm, že se snaží mluvit se svými voliči. Pravidelně navštěvuje různá města v celé Georgii, opravdu se snaží všem naslouchat a pak také sliby dodržovat. A také se pokouší prosazovat téma životního prostředí. Potřebujeme víc mladých senátorů, kteří budou prosazovat zelenou budoucnost,“ vysvětluje pro Radiožurnál demokratický dobrovolník Jessie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mladý demokrat Ossoff bojuje o Senát. V Georgii, kde téměř všechny důležité volby vyhráli republikáni. Natáčel Jakub Lucký

Téma globálních změn klimatu je jedním z těch, které Ossoffa od jeho republikánského konkurenta výrazně odlišuje. David Perdue totiž pochybuje o tom, že změnu klimatu způsobuje člověk a patřil mezi ty senátory, kteří vyzývali Trumpa, aby odstoupil od Pařížské klimatické dohody.

Ossoff ve svém projevu k několika stovkám lidí v rouškách především vyzdvihoval další demokraty, kteří kandidují v různých místních volbách. Podtrhl ale i to, že Georgie má šanci pomoct demokratické straně ovládnout Senát, který je pro prezidenta velmi důležitý. Schvaluje totiž například ministry nebo soudce na vyšších instancích.

„Je to v tuto chvíli ten správný kandidát pro Georgii a zastává stejné postoje jako já,“ shrnuje Leora názor skoro všech mladých, kterých je v davu většina.

Podle jeho stranického kolegy Jonathana Wallace spustil Ossoff svou kandidaturou před třemi lety vlnu demokratické aktivity. Vybral tehdy rekordní sumu peněz, a i když nakonec v druhém kole boje o místo ve Sněmovně reprezentantů prohrál, lidé zůstali aktivní. Na otázku, jak se mu to povedlo řekl, že mu nepřímo pomohl prezident Trump:

Amerikanista: Vsadil bych na vítězství Trumpa. I kdyby ale nakrásně vyhrál, politická změna přijde

Číst článek

„Ve Spojených státech se teď děje to, že máme prezidenta s krajně pravicovými a autoritářskými sklony. A ta hrozba, která z toho pro naši zemi vyplývá, vykřesala jiskru občanské renesance a aktivismu, jehož cílem je ochránit naši republiku a vrátit ji k jejím původním hodnotám, univerzálním lidským právům.“

Ne všichni jsou ale Ossoffem nadšení. Třeba obchodník se zásobami pro letectví Pat bude volit republikána Perdua.

„Jsem konzervativní křesťan a on tyhle hodnoty zastává. Bojuje za obyčejné lidi z Georgie a já nemám rád liberální přístup demokratů,“ vysvětluje.

Zda Ossoff v boji o senátní křeslo uspěje, se ukáže za týden. Organizace FiveThirtyEight, která sdružuje a analyzuje předvolební průzkumy, dává o trochu větší pravděpodobnost tomu, že vyhraje jeho republikánský protivník John Perdue.

Jon Ossoff během kampaně kandidáta demokratů Jose Bidena na prezidenta USA v Atlantě, hlavním městě amercikého státu Georgie | Foto: Dustin Chambers | Zdroj: Reuters

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme