Až 20 000 dětí imigrantů by mohla ubytovat americká armáda. Vytipovala tři základny v Texasu

Americká armáda by ve svých zařízeních mohla dočasně ubytovat až 20 000 dětí imigrantů, které jsou v USA nalezeny bez rodičů nebo jsou jejich rodiče zadrženi kvůli nelegálnímu přechodu hranic. Na Pentagon se obrátily úřady řešící široce kritizovanou situaci dětí odebíraných přistěhovalcům, uvedla agentura Reuters. Podle zdroje agentury AP se z celkového počtu asi 2300 dětí odebraných rodičům s nimi opět shledalo na 500.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti imigrantů opouštějí jedno ze středisek. | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

V USA vyvolaly tento týden silnou kritiku veřejnosti i politiků obrázky dětí internovaných za mřížemi v detenčních zařízeních poté, co byly odebrány rodičům. Prezident Donald Trump po vlně nevole ve středu couvl od drsné praktiky a vydal dekret, kterým odebírání dětí migrantům zadrženým po nelegálním přechodu hranice zrušil.

Trump zastavil rozdělování rodin nelegálních přistěhovalců. Kongres odmítl tvrdý zákon

Číst článek

Nejmenovaný činitel AP řekl, že zhruba 500 z dětí, které byly od květnového zpřísnění pravidel odděleny od rodin, se opět shledalo s blízkými. Není však jasné, kolik z nich se dočkalo v důsledku Trumpova nařízení a zda byly děti umístěny k rodičům do vazby.

Nevyhovující situaci s improvizovanými detenčními centry by měla imigračním úřadům pomoci vyřešit armáda, která již podle mluvčí Dany Whiteové za tímto účelem vytipovala tři základny v Texasu a bude posuzovat čtvrtou v Arkansasu.

Kolem Trumpových kroků nadále panují nejasnosti. Prezident sice nařídil navrátit přistěhovalcům jejich odebrané děti, není však zcela zřejmé, zda se s nimi shledají ve věznici či na svobodě. Právníci podotýkají, že dřívější rozhodnutí amerického soudu stanovilo lhůtu pro pobyt dětí ve věznici s rodiči na 20 dní a zatím není jasné, zda budou po jejím uplynutí rodiny opět rozděleny.

Druhou možností je přinejmenším dočasné zrušení trestního stíhání za ilegální překročení hranice, o níž ve čtvrtek psal list The Washington Post. Podle ministerstva spravedlnosti byla však zpráva nepřesná.

Imigrační zákon

Vůdci amerických republikánů ve Sněmovně reprezentantů ve čtvrtek odložili hlasování o kompromisní verzi imigračního zákona, které bylo plánované na pátek. O zákonu, který i v souvislosti s kontroverzním rozdělováním rodin migrantů názorově štěpí stranu prezidenta Donalda Trumpa, by se po již druhém odkladu mělo hlasovat příští týden. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Trump sklízí kritiku. ‚Amnestie‘ pro internované děti migrantů neřeší jejich osud

Číst článek

Kongresmani dostali tento týden na stůl dva návrhy zákona omezující legální migraci do USA. Zatímco konzervativní návrh, který přistěhovalectví omezoval výrazněji, umírnění republikáni společně s demokraty zamítli, o kompromisním návrhu majícím větší šanci na přijetí měla sněmovna hlasovat v pátek. Republikánští zákonodárci však podle Reuters nevyřešili spory nad klíčovými pasážemi zákona a jejich vedení se raději rozhodlo volbu odložit, aby dalo prostor k dalším jednáním.

Návrh má kromě omezení migrace stanovit, že nelze oddělovat děti od jejich rodičů, ani kdyby rodina překročila hranice ilegálně. Právě kvůli této praktice a obrázkům dětí zavřených za mřížemi byla část americké společnosti pobouřena a Trump vydal dekret zmírňující dopad své tvrdé imigrační politiky na rodiny s dětmi.

Návrh počítá rovněž s ochranou takzvaných snílků, kteří přišli jako přistěhovalci do USA jako děti a dlouhodobě tam žijí. V rámci normy budou také schváleny peníze na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Demokraté i tento návrh odmítají. Pokud by prošel sněmovnou, hodlají jeho přijetí zablokovat v Senátu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme