USA do protisyrské koalice lanaří arabské státy. Asadovo vojsko mají zlomit střely Tomahawk

Americký zásah v Sýrii podpoří víc než deset států. Protisyrská koalice má prý dvojciferný počet členů, podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho ale seznam zatím není veřejný. Kerry teď shání podporu arabských zemí. Jestli americkou intervenci proti Sýrii podpoří, bude jasné do pondělí. Spojené státy mezitím stále rozšiřují seznam cílů pro odvetný úder.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Spojených států John Kerry a generální tajemník Ligy arabských států Nabil Elaraby spolu mluví před setkáním zástupců USA a LAS na americké ambasádě v Paříži

Ministr zahraničí Spojených států John Kerry a generální tajemník Ligy arabských států Nabil Elaraby spolu mluví před setkáním zástupců USA a LAS na americké ambasádě v Paříži | Zdroj: Reuters

USA se připravují na útok v Sýrii, momentálně vyjednávají s dalšími státy, které by mohly úder podpořit. Americký ministr zahraničí John Kerry se kvůli tomu v Paříži sešel s vůdci Ligy arabských států. V Londýně ho ještě čeká jednání s britským ministrem zahraničí Williamem Haguem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Kerry prohlásil, že nechce opakovat chyby, které světoví státníci udělali v minulosti. Podobně jako v případě mnichovské konference a ústupků nacistickému Německu by prý i teď bylo největší chybou nejednat.

Věděl Asad o použití bojového plynu? Nemusel, píše německý Bild

Číst článek

„Tohle je naše mnichovská chvíle. Naše šance, abychom společně dali přednost odpovědnosti před ústupky. Není to chvíle na mlčenlivé přehlížení masakrů, ale chvíle, kdy riskujeme víc nečinností než odpovědí,“ řekl k tomu Kerry.

Podle něj svět nesmí dovolit, aby diktátoři neomezeně používali ty nejodpornější zbraně na světě. „Měli bychom provést cílenou a omezenou, ale jasnou a účinnou akci, kterou Bašára Asada a jemu podobné doženeme k odpovědnosti za zvěrstva, která napáchali,“ zdůraznil.

Americkou intervenci jasně podporuje Francie, pro je i Turecko, které ale požaduje mnohem rozsáhlejší akci, než plánují Američané. Další státy v čele s Ruskem odmítají jakoukoli vojenskou operaci, kterou nepodpoří Rada bezpečnosti OSN.

Syrských utečenců přibývá, v uprchlických táborech už pro ně nemají místo

Číst článek

Spojené státy mezitím postupně rozšiřují seznam cílů pro údery v Sýrii. Bude jich prý několik desítek a útoky budou trvat asi tři dny. S odvoláním na armádní zdroje to píše americký deník Los Angeles Times.

Většinu úderů mají provést raketové křižníky vyzbrojené velmi přesnými střelami Tomahawk. Připravené jsou i bombardéry, které mohou startovat z letadlových lodí.

Americký ministr obrany Chuck Hagel už slíbil, že náklady na útok proti syrskému režimu se budou pohybovat jen v řádu desítek miliónů dolarů. Přesto prý Spojené státy dokáží výrazně poškodit zázemí syrské armády.

Vypálená střela z raketového křižníku USS Bary, operujícího ve Středozemním moři | Foto: Reuters

Írán a Irák se kvůli plánované americké intervenci společně obávají rozšíření syrského konfliktu. Právě krize v Sýrii byla hlavním tématem první návštěvy íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa v Bagdádu. Tam se sešel se svým protějškem Hošajrem Zibárím i s premiérem Núrím Málikím.

Teherán patří mezi hlavní spojence syrského prezidenta Bašára Asada. Spojené státy islámskou republiku podezřívají z toho, že do Sýrie posílá zbraně, a opakovaně proto vyzvaly Irák, aby dodávkám přes své hranice zabránil. Bagdád se ale brání s tím, že na to nemá prostředky.

Ilustrační profil řízené střely Tomahawk | Foto: ČTK

Ondřej Himmer, Matěj Skalický, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme