Spojené státy oznámily, že Ukrajině dodají 210 protitankových střel

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá dodat Ukrajině 210 protitankových střel. Ministerstvo zahraničí o záměru informovalo Kongres, který má nyní 30 denní lhůtu pro případné zablokování prodeje, podle agentury AP se ale nepředpokládá, že by se proti vyzbrojování Kyjeva vyslovil.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci během nácviku na Den nezávislosti v Kyjevě | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Informace o dodávkách amerických zbraní pro ukrajinskou armádu se v médiích objevily koncem loňského roku a vyvolaly překvapení. Předchozí americká vláda totiž armádní dodávky pro Kyjev odmítala schválit, naopak zákonodárci z řad demokratů i republikánů posílení obranyschopnosti východoevropské země podporovali. Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu prohlásil, že zbraně očekává během příštích týdnů.

Zakázka, o které byl Kongres informován, má hodnotu 47 milionů dolarů (975 miliard korun). Vedle 210 protitankových střel Javelin se samonaváděcím systémem obdrží Ukrajina také 37 příslušných odpalovacích zařízení. USA poskytnou výzbroj ze svých současných armádních skladů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme