USA budou moct dodávat rychleji zbraně na Ukrajinu. Biden obnovil program z druhé světové války

Americký prezident Joe Biden v pondělí podepsal zákon, který umožní urychlit a zjednodušit dodávky zbraní Ukrajině, která se již třetí měsíc brání ruské invazi. Biden tak obnovil program z druhé světové války na pomoc spojencům známý jako lend-lease act (zákon o půjčce a pronájmu). Zákon posiluje Bidenovu pravomoc uzavírat dohody s Ukrajinou a dalšími východoevropskými zeměmi, uvedl The Washington Post.

Washington (Aktualizováno: 23:48 9. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon, který umožní urychlit a zjednodušit dodávky zbraní Ukrajině

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon, který umožní urychlit a zjednodušit dodávky zbraní Ukrajině | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Cena za boj je vysoká, ale ustoupit agresi by bylo ještě dražší,“ řekl Biden před novináři, kteří přihlíželi podpisu zákona. Prezident také hovořil o „důležitém nástroji na podporu ukrajinské vlády a lidu v jejich boji za obranu země a demokracie“.

Americký prezident je díky normě oprávněn až do roku 2023 půjčovat nebo pronajímat vojenské vybavení Ukrajině a dalším státům ve východní Evropě postiženým ruskou válkou, píše agentura DPA.

Podobný zákon o půjčkách a pronájmu přijal americký Kongres v roce 1941, což Washingtonu umožnilo rychle a ve velkém měřítku dodávat spojencům výzbroj pro boj s nacisty.

Volodin: Washington koordinuje vojenské operace na Ukrajině. Aktivně bojuje proti Rusku

Číst článek

Normu již dříve výraznou většinou podpořila Sněmovna reprezentantů i Senát. Pro zákon ve Sněmovně reprezentantů 28. dubna hlasovalo 417 zákonodárců, proti se jich postavilo jen deset. Jen několik týdnů předtím jej jednomyslně schválil Senát, což je v dnešním rozpolceném Kongresu vzácný projev shody stran, poznamenává The Washington Post.

USA od začátku ruské invaze 24. února Ukrajině přislíbily nebo již dodaly zbraně a munici za více než 3,8 miliardy dolarů (90 miliard korun). Biden požádal Kongres o dalších 33 miliard dolarů (782 miliard korun) na pomoc Ukrajině, z nichž by většina směřovala na nákup zbraní.

Jeho návrh nyní musí schválit Kongres. Tamní demokraté se přitom podle zdrojů amerických médií shodli na balíčku v hodnotě dokonce téměř 40 miliard dolarů (948 miliard korun), o němž možná budou hlasovat již v úterý, napsala agentura Reuters. Polovina navýšení oproti původnímu Bidenovu návrhu by směřovala na nákup zbraní a munice, druhá polovina na humanitární pomoc.

Bílý dům v pondělí rovněž reagoval na projev ruského prezidenta Vladimira Putina při příležitosti oslav výročí porážky nacismu. Jeho tvrzení, že k válce na Ukrajině vedla agresivita Západu, označil za revizionistickou historii. Psakiová před novináři rovněž označila Putinova sdělení za dezinformace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme