'Textové zprávy od FBI jsou bomba!' Agenti mohli být proti Trumpovi zaujatí, naznačuje zpráva z Kongresu

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování mohli být v roce amerických prezidentských voleb zaujatí proti Donaldu Trumpovi. Naznačuje to další zpráva z amerického Kongresu. Obvinění vznesené ve čtvrtek senátory z výboru pro vnitřní bezpečnost přichází podle AFP vhod prezidentovi zapletenému do aféry okolo údajného tajného spiknutí s Rusy.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump, Hillary Clintonová | Foto: Creative Commons Attribution 4.0 International, Gage Skidmore, BU Rob13

Zpráva zmiňuje téměř 50 tisíc SMS, které si vyměnili dva agenti FBI vyšetřující Hillary Clintovovou.

Textové zprávy svědčí o jejich sympatiích k tehdejší prezidentské kandidátce demokratů, čelící „hrozbě" v podobě týmu republikánského kandidáta Donalda Trumpa, který se stal předmětem jiného vyšetřování.

Trump odtajnil zprávu o činnosti FBI. Při vyšetřování ruské kauzy zneužila pravomoci, píše se v ní

Číst článek

V SMS korespondenci zmiňovali agent Peter Strzok a advokátka FBI Lisa Pageová, kteří byli milenci, potřebu „chránit zemi před hrozbou" v podobě Trumpových „nohsledů".

Clintonová byla podezřelá z toho, že jako ministryně zahraničí v letech 2009 až 2013 používala soukromý e-mail i pro tajné dokumenty.

Vyšetřování, které nakonec skončilo bez vznesení obvinění, přispělo k její porážce ve volbách. FBI souběžně vyšetřovala údajné spiknutí mezi Trumpovým týmem a Ruskem s cílem ovlivnit volby.

„Nové esemesky od FBI jsou bomba!" zareagoval Donald Trump na sociální síti Twitter na zveřejnění zprávy.

Mohli být agenti zaujatí?

Autoři zprávy se ptají, zda „nepřátelství či osobní politické předsudky ovlivnily počínání FBI vůči prezidentu Trumpovi".

Trump chtěl vyhodit zvláštního vyšetřovatele Muellera, píše list New York Times

Číst článek

Podle výboru, ovládaného republikány, SMS zprávy také naznačují, že bývalý ředitel FBI James Comey, který se rozhodl neobvinit Clintonovou, a předchozí prezident Barack Obama mohli ovlivňovat vyšetřování tím, že chtěli „vše vědět" o postupu tajné služby.

Trump odvolal Comeyho, ale byl nucen se smířit se jmenováním zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který zkoumá podezření, že Rusko údajně ovlivnilo americké prezidentské volby. Toto vyšetřování se dotklo Trumpova nejbližšího okolí a čtyři z jeho spolupracovníků byli obviněni z finančních a dalších deliktů.

FBI je nyní v hledáčku republikánů, kteří úřad obvinili, že se všemi prostředky snaží dokázat, že Trump byl zvolen vinou nekalých tahů dohodnutých s Moskvou. „Hon na čarodějnice" v podání FBI opět kritizoval Trump po zveřejnění kontroverzní a kritizované zprávy republikánských kongresmanů, obviňující vyšetřovatele ze zneužití pravomocí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme