Šance na restart kampaně, kterou nevyužil? Za slova po propuštění z nemocnice Trump schytává kritiku

„Nebojte se covidu. Nenechte jej ovládnout vaše životy,“ napsal Donald Trump na twitteru, když oznámil své propuštění z nemocnice Waltera Reeda. Slova amerického prezidenta, který právě bojuje s onemocněním covid-19, vyvolala ve Spojených státech vlnu kritiky. Odborníci, média, ale i uživatelé sociálních sítí Trumpovi připomínají smutné statistiky zemřelých, v odlišný přístup nicméně zjevně doufali i někteří republikánští stratégové.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když Trump vystoupal po schodech na Trumanův balkón ve druhém patře Bílého domu, roušku si sundal

Když Trump vystoupal po schodech na Trumanův balkón ve druhém patře Bílého domu, roušku si sundal | Zdroj: Reuters

Z vojenské nemocnice Waltera Reeda, kde se s covidem-19 léčil od pátku, Trump vyšel v pondělí večer s rouškou na obličeji, nastoupil do SUV a odjel k vrtulníku, který ho následně dopravil do Bílého domu. Tam vystoupal po schodech, postavil se na Trumanův balkon ve druhém patře, sundal si roušku a zasalutoval odlétajícímu vrtulníku.

I will be leaving the great Walter Reed Medical Center today at 6:30 P.M. Feeling really good! Don’t be afraid of Covid. Don’t let it dominate your life. We have developed, under the Trump Administration, some really great drugs & knowledge. I feel better than I did 20 years ago!

20:37 – 05. 10. 2020

81398 437351

Následně promluvil k americkému národu – znovu s jasným vzkazem, že se Američané nemají infekce způsobené koronavirem bát.

„Mnohé jsem se o koronaviru dozvěděl. A jedna věc je jistá – nedovolte, aby vás ovládl, nebojte se ho…. Máme nejlepší lékařské vybavení. Máme nejlepší léky,“ prohlásil Trump s tím, že se cítí mnohem lépe, podle jeho slov dokonce lépe než před 20 lety.

„Možná jsem imunní, nevím,“ dodal šéf Bílého domu, přestože jeho lékař Sean Conley krátce předtím varoval, že Trump zatím nemá vyhráno a je stále přenašečem nákazy.

Trumpův návrat do Bílého domu doprovázený komentáři, aby se Američané covidu-19 nebáli, vyvolal značnou vlnu kritiky nejen na sociálních sítích.

„Když řekl, že by se lidé neměli covidu bát, byl jsem zděšený. Tohle je nemoc, která zabíjí zhruba tisícovku lidí denně, torpédovala ekonomiku, vyhnala lidi z práce. Je to virus, který je třeba respektovat a bát se ho,“ komentoval prezidentův výstup pro agenturu Reuters William Schaffner, infektolog nashvillské Vanderbilt University.

Rozdělená společnost

Za nezodpovědné označil Trumpovo prohlášení také odborník americké Severozápadní univerzity Sadiya Khan. „Dokonce bych řekl, že to může urychlit a zhoršit šíření (koronaviru),“ reagoval Khan na slova šéfa Bílého domu.   

Dvojník i úmyslné nakažení. Kolem Trumpova onemocnění se objevila řada konspiračních teorií

Číst článek

Podobné komentáře zaznívají také od dalších odborníků citovaných americkými médii, která Trumpovi připomínají smutnou bilanci úmrtí covidu-19 ve Spojených státech, jež šplhá k 210 tisícům případů. Jiní zase upozorňují, že na rozdíl od běžných Američanů se o Trumpa stará armáda lékařů a jsou mu podávány léky, které lidem nejsou k dispozici.

Zatímco u značné části americké veřejnosti Trumpova slova vyvolala pobouření, jeho příznivci mu za jeho rychlý návrat do Bílého domu tleskají.

„Určité skupině lidí Trumpův silácký přístup imponuje a má to potenciál přinést mu politické body – že virus překonal, že se vrátil. Nicméně existuje velká skupina lidí, kteří jeho přístup označují za krajně nezodpovědný a přispěl k tomu, že Spojené státy zvládají pandemii zatím velmi špatně,“ popisuje pro Český rozhlas Plus amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kryštof Kozák.

Odborník dodává, že vzhledem k mírné převaze jeho demokratického protikandidáta Joea Bidena v předvolebních průzkumech je Trump nucen podniknout něco, aby nepříznivý trend posledních měsíců zvrátil. A tohle je jeden z klíčových momentů.

„Pro Donalda Trumpa je určitě důležité, že opět dominuje večerním zprávám. Potřebuje nějakým způsobem zvrátit dynamiku kampaně, protože pořád v klíčovým státech ztrácí podle posledních průzkumů cca čtyři až pět procent na Joea Bidena,“ uvedl Kozák pro ČRo Plus.

It’s beyond irresponsible for the President of the United States to use his one experience with COVID-19 and extrapolate that to millions of people who are suffering. More than 200,000 Americans have already died. Many more are in peril and have every reason to take precautions.

20:43 – 05. 10. 2020

6842 47277

Nevyužitá šance

Zatímco podle některých odborníků může Trumpův boj s koronavirem čtyři týdny před volbami pomoct, americký deník The New York Times podotýká, že nákaza covidem-19 pro Trumpa sice mohla být příležitostí, současný šéf Bílého domu ji ale nevyužil.

Covid-19 v Bílém domě. Po stopách nákazy Donalda Trumpa s americkým zpravodajem Kalibou

Číst článek

Když se u něj minulý týden prokázala nákaza covidem-19, někteří republikánští poradci podle deníku věřili, že to je šance na „politický restart“. Trump, který koronavirus od počátku bagatelizoval, tak podle nich mohl ukázat empatičtější postoj – říct, že jde o vážnou nemoc, se kterou je ale možné bojovat – a naklonit si tak voliče.

Například podle Antonie Ferrierové, bývalé poradkyně republikánského senátora Mitche McConnella, si Trump mohl vzít příklad z jiných světových lídrů, kteří onemocnění covid-19 prodělali a po zotavení přišli se silným vzkazem směrem k veřejnosti, jako je britský premiér Boris Johnson.

„Po propuštění z nemocnice britský premiér Johnson ukázal, jak ho virus zasáhl – poděkoval těm, kteří mu pomohli postavit se na nohy, zavázal se k řešení koronaviru a vyvážení výzev, kterým jeho země čelí. Prezident Trump má příležitost na podobně pozitivní sdělení,“ uvedla Ferrierová, podle NY Times ale prezident tuto příležitost svými komentáři promarnil.

Novinářka v USA: Je smutné, jak je Amerika rozdělená. Do voleb nás čeká ještě několik bomb

Číst článek

K podobnému závěru dochází také analytik David Gergen pro americkou televizi CNN, podle které jsou Trumpovy komentáře po propuštění z nemocnice krutou ranou pro pozůstalé těch, kteří koronaviru podlehli, a také pro pacienty s dlouhodobými potížemi způsobenými covidem-19. Ukazují totiž stejný druh popírání, jaké Trump projevoval od počátku pandemie.

„Zjevně tak zdvojnásobil nejhorší chybu svého prezidenství,“ tvrdí Gergen pro CNN.

Jednou z pacientek, která se potýká s dlouhodobými následky koronaviru, je i Jennifer Englishová. Nákaza u ní propukla v dubnu, od té doby 46letá matka tří dětí z Oregonu stále pociťuje únavu, nevolnost a často se zadýchává. Prohlášení Trumpa proto označuje za „bezohledná“.

„Mysleli byste si, že teď bude mít víc empatie a znalostí, ale zjevně ne. Stále to bagatelizuje a říká: ‚Nedovolte tomu ovládnout váš život.‘ Můj život to ale ovládá každou minutu,“ podotýká Američanka podle deníku NY Times.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme