Trump jednal s trojicí senátorů o regulaci zbraní. Chtějí zpřísnit prověrky při koupi

Trojice amerických demokratických i republikánských senátorů se snaží prosadit zpřísnění prověrek při nákupu střelných zbraní a nyní čeká, zda je podpoří Donald Trump. Prezident podle agentury Reuters řekl, že ve věci právní úpravy držení zbraní nastal pokrok a že pracuje na tom, aby byl výsledek přijatelný pro každého.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Podle Trumpa se jednání vedou v řadě oblastí včetně prověrek zájemců o zbraně. S prezidentem ve středu o změnách jednali demokratičtí senátoři Joe Manchin a Chris Murphy a také jejich republikánský kolega Pat Toomey. Trojice sdělila, že s Trumpem telefonicky jednala 40 minut, nyní senátoři očekávají, že prezident do čtvrtka řekne, zda je podpoří.

Střelec z Texasu nesplnil podmínky prověrky ke koupi zbraně, sehnal si ji ale soukromě, tvrdí vyšetřovatelé

Číst článek

Zákonodárci chtějí oživit neúspěšnou snahu z roku 2013, kdy se nepodařilo odstranit kličky, kterými lze prověrky obejít. V plánu mají ověřování minulosti zájemců a zpřísnit i prodej přes internet a na výstavách zbraní. Toomey právě tyto cesty nákupu považuje za neregulované a za způsob, jak si násilníci, zločinci a psychicky nemocní lidé mohou střelné zbraně snadno opatřit.

V reakci na masakr v prosinci 2012 na základní škole v Newtownu ve státě Connecticut, kde útočník zastřelil 26 lidí, připravili Manchin s Toomeyem návrh zákona, který měl prověrky zájemců o zbraně zpřísnit, v dubnu 2013 ho ale zákonodárci spolu s dalšími úpravami podmínek držení zbraní odmítli.

Rozdělená společnost

Nyní po několika nových krvavých incidentech se debata o změnách opět rozproudila. Například demokraté v justičním výboru Sněmovny reprezentantů tento týden podpořili trojici návrhů na přísnější kontroly získání zbraní.

Prodej poloautomatické pušky přes facebook v USA? Stačí přidat nabídku na předražený kufřík

Číst článek

Vedení republikány ovládaného Senátu dalo před týdnem na vědomí, že s úpravami zákonů regulujících prodej zbraní vyčká na stanovisko Bílého domu.

Otázka přístupu ke zbraním americkou společnost rozděluje. Část veřejnosti i politiků trvá na regulaci jako na prevenci před střeleckými útoky. Zastánci druhého ústavního dodatku, který právo na držení zbraní garantuje, naopak poukazují na historické tradice a tvrdí, že vražedné incidenty jsou důsledkem řádění psychicky vyšinutých jedinců, nikoli samotného držení zbraní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme