Vysoce postavenými činiteli, kteří s Flynnem mluvili o ruských kontaktech, jsou Kushner a McFarlandová

Zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa Jarred Kushner a bývalá náměstkyně bezpečnostního poradce Bílého domu Kathleen McFarlandová jsou oněmi „vysoce postavenými činiteli" Trumpova týmu, kteří loni mluvili s bezpečnostním exporadcem Bílého domu Michaelem Flynnem o jeho kontaktech s ruským velvyslancem. Napsala to v sobotu agentura AP s odvoláním na dva členy Trumpova týmu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Někdejší Trumpův bezpečnostní poradce Flynn v pátek přiznal, že vyšetřovatelům podával lživé informace o svých stycích s bývalým ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Někdejší Trumpův poradce se přiznal, že FBI lhal o o svých kontaktech s Ruskem

Číst článek

Vyšetřovatelé FBI uvedli, že o své konverzaci s Kisljakem Flynn hovořil s „předními činiteli" Trumpova týmu, kteří připravovali přechod nového prezidenta do Bílého domu. Jejich jména Federální úřad pro vyšetřování (FBI) novinářům neprozradil.

Dva členové Trumpova týmu ale agentuře AP pod podmínkou anonymity řekli, že jedním z „vysoce postavených činitelů" zmíněných v soudním spisu, který se týká Flynnova případu, je McFarlandová.

Ta prý s Flynnem diskutovala o tom, co má Flynn říci ruským vládním činitelům k sankcím, které loni bývalý prezident Barack Obama vyhlásil proti Rusku. Flynn měl podle instrukcí velvyslanci Kisljakovi sdělit, že Trumpův štáb si nepřeje, aby Rusko v reakci na sankce dál zvyšovalo napětí ve vztazích s USA.

Flynn dříve debaty popřel

Flynn hovořil s Kisljakem 29. prosince a o výsledku podrobně informoval „vysoce postaveného činitele" Trumpova týmu, podle AP tedy Farlandovou. Ruský velvyslanec prý potvrdil, že reakce Moskvy na sankce vyhlášené Obamou bude zdrženlivá. Při lednovém výslechu v FBI Flynn tvrdil, že si nic z rozhovoru nepamatuje, a debatu o sankcích popřel.

Investigativní reportér z The Washington Post: Prezident Trump z nás udělal lepší novináře

Číst článek

Flynn se podle protokolu FBI s Kisljakem spojil už 22. prosince, aby s ním promluvil o blížícím se hlasování v Radě bezpečnosti OSN o izraelských osadách na okupovaných územích. K tomuto kontaktu s ruským velvyslancem podle AP vyzval Flynna Trumpův zeť Jared Kushner.

Ze soudních spisů tak vyplývá, že vysocí členové Trumpova týmu, včetně Kushnera a McFarlandové, v týdnech před Trumpovou inaugurací dobře věděli o Flynnových stycích s ruskými činiteli, napsala agentura AP.

Znovu před Senát

Bílý dům ale trvá na tom, že Flynnovo přiznání neusvědčuje z trestné činnosti nikoho dalšího v okolí amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Putin pro televizi NBC: To na Američany si ve světě stěžují kvůli ovlivňování voleb

Číst článek

Senátor a člen vyšetřovací komise Mark Warner ale uvedl, že ke slyšení znovu pozvou Trumpova zetě Jereda Kushnera.

„Myslím, že před sebou máme hodně práce, ale uděláme to. Bude trvat dlouho, než se dostaneme ke všem skutečnostem. Máme zde řadu významných osobností, jako je Donald Trump JR. a také chci ke slyšení znovu pozvat Jereda Kushnera," citoval Warnera Radiožurnál.

ČTK, Rozálie Kloučková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme