Komu pomůže impeachment Trumpa? ‚Demokratům se vrátí jako plivanec do tváře,‘ tvrdí komentátor

Americký prezident obklopen rodinou a poradci zvažuje ve své newyorské Trump Tower taktiku boje s opozičními demokraty, kteří ohlásili frontální útok na šéfa Bílého domu ve formě ústavní žaloby. Podle středečních informací amerického tisku jsou lidé kolem Donalda Trumpa v názorech rozděleni. Skandál kolem telefonátu do Kyjeva může negativně ovlivnit předvolební kampaň, zároveň se ale může obrátit proti svým původcům.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump zahájil kampaň za své znovuzvolení | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Demokraté v úterý ohlásili zahájení procedury ústavní žaloby (impeachmentu), kterou si prezident vysloužil dosud neobjasněným červencovým telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Hovor s Trumpem byl podle Zelenského ‚soukromý a důvěrný‘. Nátlak od amerického prezidenta popřel

Číst článek

Trump v něm měl vyzvat k obnovení kauzy Huntera Bidena, syna hlavního kandidáta demokratů pro prezidentské volby Joea Bidena. Trump prý hrozil, že v opačném případě Kyjev nedostane slíbenou finanční pomoc.

Na problematický telefonát upozornil nejmenovaný pracovník amerických tajných služeb, který informoval nadřízené. Ministerstvo spravedlnosti ale jeho udání smetlo se stolu. Bílý dům nyní oznámil, že text telefonátu ještě ve středu zveřejní; do konce týdne pak má být zveřejněno samotné udání.

Rozhodnutí demokratů spustit proceduru impeachmentu podle listu The Wall Street Journal někteří Trumpovi poradci přivítali, protože jsou přesvědčeni, že se takový krok prezidentovým odpůrcům vymstí. Sám Trump na twitteru napsal, že možnost ústavní žaloby jeho volební šance zvýší. Nezdržel se ale zároveň hněvivé kritiky demokratů, kteří podle něj spustili nový „hon na čarodějnice“ a prezidenta pronásledují.

Trumpa rozezlilo, že ukrajinský skandál zastínil jeho úterní projev na zasedání Valného shromáždění OSN. „Tak důležitý den ve Spojených národech, tolik práce a tolik úspěchů. A demokraté to záměrně museli zničit a poškodit úpadkovými zprávami o honu na čarodějnice. Pro naši zemi je to tak špatné!“ napsal prezident.

Bílý dům zveřejní text udání kvůli Trumpovu hovoru se Zelenským. S autorem chce spolupracovat Kongres

Číst článek

Zděšení a pohoršení Trumpa dokládaly jeho twitterové útoky na politické odpůrce. „Pelosi, Nadler, Schiff a samozřejmě Maxine Watersová! Věřili byste tomu?“ napsal prezident. „Nikdy přepis telefonátu neviděli. Totální hon na čarodějnice!“ pokračoval. „TÝRAJÍ PREZIDENTA!“ ulevil si šéf Bílého domu.

Čtvrtý prezident v historii

Procedura impeachmentu, které Trump čelí jako čtvrtý prezident v dějinách USA, je ve středu hlavní zprávou amerického tisku. List The New York Times označil krok demokratů za „ohromující vývoj“. Opoziční strana skoncovala s měsíci váhání a rozhodla se k dramatickému obratu a trpké konfrontaci mezi dolní kongresovou komorou ovládanou demokraty a „vyzývavým prezidentem, který kašle na ústavní normy“, napsal newyorský list.

Sněmovna reprezentantů začne chystat ústavní žalobu na Trumpa. ‚Hon na čarodějnice,‘ reagoval prezident

Číst článek

Deník The Washington Post ohlásil začátek politického boje, který dál rozdělí zemi a bude mít následky pro budoucnost obou hlavních politických stran. Kdo na takovém boji vydělá, je nejasné, soudí list.

Hlavní komentátor televize Fox News a Trumpův stoupenec Sean Hannity prohlásil, že po „partajnickém honu na čarodějnice je tato země méně bezpečná“. Chování kongresových demokratů je podle něj chaotické a hysterické.

„Co se nyní děje, navždy změní způsob, jakým jakýkoli budoucí prezident ve své roli nejvyššího velitele bude moci volně komunikovat se světovými vůdci,“ řekl Hannity. „Demokraté Trumpovi velmi prospěli, protože se jim to vymstí a vrátí se jim to jako plivanec do tváře,“ předpověděl komentátor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme