Spojené státy uznávají Jeruzalém hlavním městem Izraele, oznámil prezident Trump

Spojené státy oficiálně uznávají Jeruzalém hlavním městem Izraele. Oznámil to ve středu americký prezident Donald Trump. Zároveň nařídil ministerstvu zahraničí, aby začalo přípravu k přemístění americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. To se ale neuskuteční minimálně v příštích šesti měsících. Spojené státy dosud jako zbytek světa uznávaly nárok Izraelců i Palestinců na město a chtěly, aby jeho budoucnost vyřešila vzájemná jednání.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 20:21 6. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci sledují Trumpův projev o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele

Palestinci sledují Trumpův projev o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Izrael má podle amerického prezidenta Donalda Trumpa právo určit si své hlavní město. Jeruzalém měl být podle Trumpa uznán hlavním městěm už dávno, jeho předchůdci ale asi neměli dost odvahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spojené státy uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele. Podrobnosti přidává blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

„Moje dnešní oznámení znamená začátek nového přístupu ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinci," prohlásil Trump v Bílém domě.

Dodal také, že odkládání uznání Jeruzaléma za izraelské hlavní město stejně mír nepřineslo.

„Určitě s tímto mým prohlášením mnozí nebudou souhlasit, ale věřím, že nakonec tento nesoulad překonáme a dospějeme k většímu porozumění a spolupráci," poznamenal Trump.

Trump rovněž ujistil, že řešením desítky let trvajícího izraelsko-palestinského konfliktu mohou být dva státy. Jeruzalém podle něj zůstane posvátným místem tří náboženství - judaismu, islámu a křesťanství.

V příštích dnech má na Blízký východ podle Trumpa odcestovat americký viceprezident Mike Pence.

Na Trumpovo prohlášení už reagoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který označil uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele za historické. Zároveň vybídl ostatní státy, aby následovaly Spojené státy a nařídily přesun svých ambasád v Izraeli do Jeruzaléma. Žádný jiný stát tam v současnosti své velvyslanectví nemá. 

„Toto je historický den. Jsme hluboce vděčni prezidentovi za jeho odvážné a správné rozhodnutí uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele a připravovat otevření americké ambasády v tomto městě," prohlásil Netanjahu.

'Rozhodnutí otevřelo brány pekla'

Trumpovo rozhodnutí naopak kritizovalo mimo jiné Turecko, Egypt nebo Írán. Prezident Emmanuel Macron oznámil, že také Francie postoj Spojených států nepodporuje.

„Je to politováníhodné rozhodnutí, které Francie neschválí a je v rozporu s mezinárodním právem a všemi rezolucemi Rady bezpečnosti OSN," řekl Macron na tiskové konferenci v Alžíru.

Podle britské premiérky Theresy Mayové není americké rozhodnutí přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma prospěšné pro mír v regionu.

Ze šestnácti na nulu. Kam a proč zmizely z Jeruzaléma všechny ambasády?

Číst článek

Generální tajemník OSN Antonio Guterres rovněž prohlásil, že takové jednostranné rozhodnutí ohrozí mírový proces v Izraeli. Zopakoval také, že izraelsko-palestinský konflikt nemá jiné řešení než vytvoření dvou států.

Trumpovo rozhodnutí o Jeruzalémě pak podle radikálního palestinského hnutí Hamás otevřelo brány pekla pro americké zájmy v regionu. Ismáíl Radvan, zástupce Hamásu, vyzval arabské a muslimské země k bojkotu Spojených států. Aby „přerušily ekonomické a politické styky s americkým ambasádami a aby vyhostily americké velvyslance".

Česká republika společně s ostatními členskými státy Evropské unie považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tedy Izraele a budoucího Státu Palestina, uvedlo ministerstvo zahraničí.

„O přesunu zastupitelského úřadu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě,“ doplnil resort.

Vyvolá rozhodnutí nepokoje?

Ještě před vyhlášením vyšly stovky Palestinců protestovat proti Trumpově záměru do ulic města Gaza. Někteří z demonstrantů dokonce pálili vlajky USA a Izraele. Ismáíl Haníja, vůdce radikálního hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, pak označil Trumpovo rozhodnutí za agresi a hazardní hru.

'Vyhlásí tím válku na Blízkém východě.' Trump plánuje uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele

Číst článek

Trumpův krok také předem kritizovaly muslimské státy i řada západních zemí. Syrská vláda plán šéfa Bílého domu odsoudila jako nebezpečný.

Obavy vyjádřily také Velká Británie, Německo, Rusko i Čína. Papež František pak vyzval k tomu, aby byl ohledně Jeruzaléma zachován současný stav, a vybídl k opatrnosti.

Některé státy se obávají nepokojů a násilností, které by rozhodnutí mohlo vyvolat. Německé ministerstvo zahraničí varovalo občany, aby se vyhnuli místům očekávaných střetů.

Americké ministerstvo zahraničí svým diplomatům podle agentury Reuters doporučilo, aby do 20. prosince necestovali do Izraele, Jeruzaléma nebo na Západní břeh Jordánu, pokud to nebude nezbytné.

Boj o Jeruzalém

Status Jeruzaléma, který je posvátným městem judaismu, islámu a křesťanství, je dlouhodobým předmětem konfliktu Izraelců a Palestinců.

Město míru i jablko sváru. Jeruzalém zažil už 36 válek. Proč kvůli němu teče krev?

Číst článek

Jeho východní část Izrael obsadil v šestidenní válce v roce 1967. Tuto anexi mezinárodní společenství neuznává.

V roce 1980 Izrael prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za věčné a nedělitelné hlavní město státu. Palestinci naopak počítají s tím, že získají vlastní stát a že východní Jeruzalém, který nyní Izrael okupuje, bude jeho hlavním městem.

Mezinárodní společenství chce, aby se konečný status města vyřešil jednáním Izraele a Palestiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme