Trump může brečet či tweetovat, ale brzo už to nebude dělat v Bílém domě, říká volitel z Pensylvánie

Joe Biden získal v prezidentských volbách o více než sedm milionů větší počet hlasů než Donald Trump. A získal i všech 306 hlasů od volitelů, na které měl nárok. Sbor volitelů letos bez výjimky hlasoval tak, jak jeho členům uložily volební výsledky v jednotlivých státech. Kvůli napjaté situaci to vyžadovalo speciální ochranu volitelů. Vítězný Biden pak poprvé odsoudil Trumpovu snahu podkopávat platnost výsledků.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Harrisburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Harrisburgu sněží, žádní příznivci Donalda Trumpa se nedostavili. A tady – na dohled od Kapitolu státu Pensylvánie, v policií střežené budově místního orchestru – rozehrává svou symfonii sbor volitelů, který ve zdejším obřím auditoriu hostuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trump může brečet či tweetovat, ale brzo už to nebude dělat v Bílém domě, říká volitel v Pensylvánii. Natáčel zpravodaj Jan Kaliba

Na jevišti pod velkými varhany dvacet zdejších, přímo Bidenem vybraných volitelů odevzdává hlas pro příštího prezidenta a viceprezidentku Spojených států. Všichni vyplnili na lístek jména Joe Biden a Kamala Harrisová – jako předtím největší část voličů v Pensylvánii.

„Je po volbách. Obyvatelé Pensylvánie hlasovali a Joe Biden přesvědčivě vyhrál. V našem státě dvakrát takovým rozdílem oproti Trumpovi před čtyřmi lety. Prezident Trump může brečet, může tweetovat, může křičet, ale brzo už to nebude dělat v Bílém domě, ale ve své rezidenci na Floridě nebo kam se přesune,“ říká při odchodu z budovy Malcolm Kenyatta, jeden z volitelů, v narážce na to, že právě Pensylvánie byla jedním ze států, kde se Donald Trump u soudů i nátlakem na lokální republikány pokoušel získat volitele pro sebe.

„Naše hlasování je vlastně jen obřadní. Pokud si Donald Trump a Rudy Giuliani myslí, že když to naruší, tak něco změní, je to stejné, jako kdyby prohráli Super Bowl, pak se pokusili zastavit předávání trofeje a mysleli si, že tím odvrátí porážku. Zápas ale skončil, už když skončily volby,“ tvrdí další z pensylvánských státních zákonodárců a jeden z dvaceti zdejších volitelů Sharif Street.

Nechce říct podrobnosti o tom, jak mu byla před volbou zajištěna osobní bezpečnost.

Například v Arizoně hlasovali Bidenovi volitelé raději na utajeném místě. Také tam svou konkurenční sadu hlasů, které ale nemají potřebnou certifikaci, odevzdali i republikáni.

Při schvalování v Kongresu 6. ledna mají ale v podstatě nulovou šanci na jejich uznání. A 20. ledna přijde na řadu Bidenova inaugurace.

Sbor volitelů potvrdil výsledky amerických voleb. Přes magickou hranici vynesla Bidena Kalifornie

Číst článek

„Získal jsem stejný počet hlasů volitelů jako před čtyřmi roky prezident Trump. Tehdy to nazval ‚drtivým vítězstvím‘. Zdvořile navrhuji, aby to učinil i teď. I v pandemii hlasovalo rekordní množství Američanů,“ pustil se do současného šéfa Bílého domu jeho nástupce Joe Biden. Z jeho strany šlo o vůbec první otevřenou kritiku Trumpova postupu.

„Takové volby bychom měli oslavovat, a ne na ně útočit. Vláda práva, ústava a vůle lidí zvítězily. Prezidentovi nebyla odepřena žádná akce, kterou chtěl podniknout. Respektovat vůli lidí je srdcem naší demokracie, i když jde o výsledek, který je těžké akceptovat,“ pokračoval. 

„Něco takového jsme tu nikdy neměli. V roce 2000 se výsledek voleb řešil až do prosince. Ale neprovázelo to padesát podivínských soudních případů v řadě států. Letos je to šílenství, které dlouho nikdo neviděl,“ komentuje pro Radiožurnál šest povolebních týdnů ve Spojených státech Michael Manzo, lobbista z Harrisburgu a viceprezident společnosti Triadstrategies, která pracuje s demokraty i republikány.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme