‚Významný posun v případu.‘ Úředník přiznal napomáhání Trumpovi ve volbách

Bývalý úředník a volební pozorovatel Scott Hall v pátek u soudu přiznal vinu v kauze narušení prezidentských voleb z roku 2020 v americkém státě Georgia. Je prvním, kdo v případu, ve kterém je obviněných dalších 18 lidí včetně někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa, přijal dohodu s prokuraturou, píše agentura AP.

Atlanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident USA Donald Trump (ilustrační foto)

Bývalý prezident USA Donald Trump (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Hall podle ní dostane pětiletý podmíněný trest a souhlasil, že bude vypovídat v dalším řízení. Kromě toho bude muset zaplatit pokutu 5000 dolarů (115 500 korun).

Hall byl spolu s dalšími minulý měsíc v obviněn ze spiknutí s cílem zvrátit Trumpovu prohru v prezidentském hlasování v Georgii. Spolu s někdejším exprezidentovým právníkem Johnem Eastmanem byl zároveň prvním, kdo se 22. srpna vzdal úřadům.

Ciglerová: Verdikt Trumpa zraňuje v nejcitlivějším bodě, což jsou peníze, majetek a celoživotní profese

Číst článek

V pátek přišel k soudu, aby přiznal svou vinu v pěti bodech obžaloby ze spiknutí s cílem úmyslně narušit výkon volebních povinnosti. Jedná se o přestupky, píše AP.

Dohoda s prokuraturou je podle agentury významným posunem v případu i vítězstvím pro prokurátorku okresu Fulton Fani Willisovou, která stojí v čele historického procesu s bývalým prezidentem Trumpem a dalšími.

Prokuratura v popise obvinění v srpnu uvedla, že Trump a 18 jeho spojenců po posledních prezidentských volbách utvořili zločineckou skupinu, která se snažila různými způsoby výsledek v Georgii zvrátit. Všichni jsou obviněni z porušení státního zákona o vyděračských organizacích (RICO Act pozn. red.), exprezident kromě toho čelí dalším 12 bodům obžaloby.

Trump po posledních amerických volbách odmítl uznat, že jej jeho soupeř a současný prezident Joe Biden porazil ve spravedlivém souboji, a hledal se svými spojenci způsoby, jak zablokovat potvrzování výsledků.

Někdejší šéf Bílého domu a zbývající spoluobžalovaní už dříve popřeli jakékoli provinění. Kauza v Georgii je jen jedním z Trumpových souběžně probíhajících trestních řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme