Trumpovi příznivci protestovali v několika městech proti výsledkům voleb. V Olympii se ozvala střelba

Tisíce příznivců prezidenta Donalda Trumpa se sešly v sobotu na protestech ve Washingtonu a několika dalších amerických městech, aby daly najevo nesouhlas s výsledkem amerických prezidentských voleb. Hlasování podle nich bylo zfalšované. Informovala o tom agentura Reuters, která zároveň připomněla, že pro tvrzení demonstrantů o „ukradených volbách“ neexistují žádné důkazy.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na protest do Washingtonu, který organizátoři nazvali Stop the Steal (Zastavte tu krádež), dorazili mimo jiné členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Hrdí hoši). Podle agentury Reuters se v centru hlavního města střetli s příznivci krajně levicového hnutí Antifa. Policii se je ale podařilo rychle oddělit.

‚Čekáme na něco už měsíce.‘ Kongres a Bílý dům stále hledají shodu pro krizovou pomoc zemi

Číst článek

Agentura AFP uvedla, že se protestu na podporu prezidenta Trumpa ve Washingtonu zúčastnilo výrazně méně lidí než podobné akce před měsícem. Podle agentury AP jich nyní bylo mezi 10 000 a 15 000.

Kromě Washingtonu se demonstrovalo také v Atlantě ve státě Georgia či ve městě Mobile v Alabamě. V Olympii ve státě Washington na severozápadě USA se podle místního listu The Olympian na protestu dokonce střílelo. Zranění utrpěl jeden člověk, tři osoby policie zadržela.

Povolební žaloby

Listopadové prezidentské volby vyhrál demokratický kandidát Joe Biden, který porazil současného republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Formálně musí Bidena prezidentem v pondělí zvolit sbor volitelů, ve kterém si demokrat zajistil 306 hlasů. Nynější šéf Bílého domu jich získal jen 232.

‚Schyluje se k právní bouři.‘ Vyšetřování Trumpových financí newyorskou prokuraturou nabírá obrátky

Číst článek

Agentura Reuters připomněla, že Bidenovo vítězství v jednotlivých amerických státech potvrdily svými rozsudky desítky státních i federálních soudů. Naposledy žalobu na výsledky voleb v Georgii, Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu, kterou podal stát Texas a podpořil i prezident Trump, odmítl nejvyšší soud USA.

Trump stále neuznal svou volební porážku a opakovaně, bez jakýchkoli důkazů tvrdí, že volby byly zfalšované. V sobotu v reakci na rozhodnutí nejvyššího soudu na twitteru označil listopadové prezidentské volby za "největší volební podvod, jaký byl kdy ve Spojených státech amerických spáchán". Twitter jeho tvrzení označil za sporné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme