‚Byl hloupý jak necky.‘ Trump na twitteru zaútočil na svého exministra zahraničí

Nedisciplinovaný. Líný jako veš. Mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho někdejším podřízeným - exministrem zahraničí Rexem Tillersonem se rozpoutala válka slov. Tillerson v rozhovoru pro televizi CBS na adresu šéfa Bílého domu řekl, že ho musel několikrát upozornit, že jeho plánované kroky jsou protizákonné. Trump si to nenechal líbit a reagoval na svém twitteru.

Houston / Washington (Aktualizováno: 22:53 7. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump před odletem z Washingtonu | Zdroj: Reuters

„Bylo pro mě těžké jít z disciplinované korporace ExxonMobil orientované na proces pracovat pro člověka, který je poměrně nedisciplinovaný, nerad čte, nečte hlášení, nerad jde moc do detailů a raději řekne: podívejte se, tomuhle já věřím a můžete mě zkusit přesvědčit o opaku, ale většinou se vám to nepodaří,“ nechal se slyšet Tillerson.

Vyhazov přes tweet? V čele ministerstva zahraničí vystřídá Tillersona šéf CIA Pompeo, oznámil Trump

Číst článek

Dále uvedl, že se s prezidentem poprvé potkal v den, kdy mu byla nabídnuta pozice nejvyššího diplomata země. Trump podle něj hodně dá na své instinkty, napsal server Politico.

Tillerson prý nevěděl, jak s Trumpem komunikovat jinak, než „naprosto na rovinu“. „Když prezident řekl ‚tohle chci udělat a chci to udělat takhle‘, odpověděl jsem mu ‚no, pane prezidente, rozumím tomu, co chcete udělat, ale takhle to nejde. Je to protizákonné, porušuje to dohodu‘,“ řekl dále bývalý ministr.

„Myslím, že ho přestalo bavit, jak jsem mu každý den říkal ‚tohle nemůžete udělat, pojďme se pobavit o tom, co můžeme‘,“ dodal s tím, že Trumpovi říkal, že za změnu potřebných zákonů bude „bojovat“ v Kongresu, napsal deník Washington Post.

Bývalého ministra zahraničí znepokojuje stav, kdy „Američanům stačí 128 znaků“, řekl v narážce na to, že prezident spoustu věcí komunikuje přes twitterový účet. „To ale není kritika Trumpa. Je to něco, co mě trápí v souvislosti s námi jako Američany, s námi jako společností a s námi jako občany,“ vysvětlil.

Mentální kapacita

Ostatně i o svém březnovém vyhazovu se Tillerson dozvěděl z Trumpova tweetu, a to několik hodin po příletu z cesty po Africe. 

Odchodu z funkce předcházely neshody mezi oběma muži. V čele ministerstva zahraničí ho nahradil někdejší šéf CIA Mike Pompeo. 

Prezident na čerstvé Tillersonovy výroky reagoval na svém twitteru.

„Mike Pompeo odvádí skvělou práci, jsem na něj moc pyšný. Jeho předchůdce Rex Tillerson neměl potřebnou mentální kapacitu. Byl hloupý jak necky a nepodařilo se mi ho zbavit dost rychle. Taky byl líný jako veš,“ napsal prezident.

Mike Pompeo is doing a great job, I am very proud of him. His predecessor, Rex Tillerson, didn’t have the mental capacity needed. He was dumb as a rock and I couldn’t get rid of him fast enough. He was lazy as hell. Now it is a whole new ballgame, great spirit at State!

21:02 – 07. 12. 2018

15851 69672

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme