Trump chtěl vyhodit zvláštního vyšetřovatele Muellera, píše list New York Times

Americký prezident Donald Trump chtěl propustit zvláštního vyšetřovatele v aféře kolem ruského vlivu Roberta Muellera. Na poslední chvíli si to ale rozmyslel poté, co odchodem pohrozil i právní poradce Bílého domu Don McGahn. Informuje o tom v pátek deník The New York Times s odvoláním na dobře informované zdroje.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exředitel FBI a zvláštní vyšetřovatel v aféře kolem ruského vlivu Robert Mueller | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump se loni v létě chystal propustit zvláštního vyšetřovatele v aféře kolem ruského vlivu Roberta Muellera, který byl pověřen vedením zvláštního vyšetřování možného ruského ovlivňování předloňské prezidentské předvolební kampaně, „kvůli různým konfliktům zájmů".

'Vlastně se těším.' Trump chce před zvláštním vyšetřovatelem Muellerem vypovídat pod přísahou

Číst článek

Od svého záměru ale ustoupil na poslední chvíli poté, co právní poradce Bílého domu Don McGahn pohrozil svým odstoupením.

Trump tvrdil, že Mueller nemůže být nestranný například kvůli sporu o dluh vůči jeho golfovému klubu ve virginském Sterlingu. Kromě toho se prezident domníval, že je Mueller v konfliktu zájmů, protože pracoval pro stejnou advokátní kancelář, která zastupovala Trumpova zetě a poradce Jareda Kushnera.

Muellerovo vyšetřování se opírá o obvinění amerických tajných služeb vůči Rusku, že se mimo jiné hackerskými útoky vměšovalo do americké předvolební kampaně s cílem pomoci Trumpovi a uškodit jeho vyzývatelce v soupeření o Bílý dům Hillary Clintonové.

Bývalý šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Mueller se konkrétně zaměřuje na otázku, zda případně existovala nezákonná ujednání mezi Trumpovým volebním týmem a Moskvou. Trump vyšetřování opakovaně označil za hon na čarodějnice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme