Šéf Twitteru: Zablokování Trumpova účtu bylo správným rozhodnutím, nejsem na to ale pyšný

Zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti Twitter v souvislosti s nepokoji z minulého týdne v sídle Kongresu bylo správným rozhodnutím, které však přináší nebezpečný precedens. V noci na čtvrtek to v sérii příspěvků napsal šéf společnosti Twitter Jack Dorsey.

San Francisco/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf společnosti Twitter Jack Dorsey

Šéf společnosti Twitter Jack Dorsey | Foto: Sipa USA | Zdroj: Reuters

Twitter trvale zablokoval Trumpův účet s 88 miliony sledujících minulý týden. Společnost rozhodnutí odůvodnila hrozbou toho, že prezident bude prostřednictvím platformy nadále podněcovat svoje přívržence k násilnostem.

„Nutnost udělat tyto kroky tříští veřejnou debatu. Rozdělují nás. Omezují možnost pro objasňování, nápravu a poučení. A stanovují precedens, který je podle mě nebezpečný: Moc, kterou má jedinec nebo soukromá společnost nad částí světové debaty," napsal Dorsey.

Twitter trvale zablokoval účet Trumpa, doplácí na to oslabenými akciemi. V pondělí klesly o osm procent

Číst článek

Pozastavení prezidentova účtu kritizovala řada republikánů jako porušení prezidentovy svobody vyjadřování. Krok však odsoudila například i německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž by o případném omezení veřejného vyjadřování měli rozhodovat zákonodárci, a ne soukromé společnosti.

Prezidentovy účty zablokovaly v posledních dnech také sociální sítě Facebook, Snapchat a server YouTube. Dorsey však uvedl, že spolu technologické společnosti tyto kroky nekoordinovaly.

Šéf Twitteru ve svých příspěvcích napsal, že rozhodnutí ohledně pozastavení Trumpova účtu „neoslavuje a není na něj pyšný“.

„Prokazatelně dochází k újmám mimo internet pramenícím z online vyjádření, což je to, co ze všeho nejvíc stojí za zaváděním našich pravidel a jejich vynucováním,“ pokračoval šéf společnosti.

I tak je však podle něj pozastavení účtu „v konečném důsledku naším selháním při prosazování zdravé konverzace“, které podle něj stanovilo precedens, jež povede ke zničení „vznešeného účelu a ideálů otevřeného internetu“.

Šíření dezinformací

Twitter loni zavedl řadu opatření namířených proti šíření dezinformací či příspěvků podněcujících nenávist a násilí. Používá například varovné štítky připojené ke kontroverzním vyjádřením nebo omezuje šíření příspěvků v rámci sítě.

Twitter pokračuje v boji proti fake news. Smazal přes 70 000 účtů spojených s konspirací QAnon

Číst článek

Podle agentury Reuters se tím společnost chtěla vyhnout nutnosti určitá vyjádření ze své platformy úplně mazat. Dorsey v minulosti uvedl, že podobné kroky pomohou udržet internetovou komunikaci „zdravou“ a sníží dopady projevů považovaných za nepřípustné.

Trumpovi příznivci minulý týden zaútočili na budovu Kongresu, kde zákonodárci projednávali oficiální potvrzení výhry jeho protivníka z listopadových voleb Joea Bidena. Vydali se tam poté, co před nimi končící prezident znovu promluvil o údajných volebních podvodech, které se mu však nepodařilo dokázat, a svoje podporovatele mimo jiné vyzval, aby proti výsledkům bojovali a šli dát svůj postoj najevo ke Kapitolu. Při následných potyčkách zemřelo pět lidí.

Proti Trumpovi kvůli jeho roli při nepokojích vznesla Sněmovna reprezentantů ústavní žalobu, kterou nyní projedná Senát. Trump se tím stal prvním prezidentem v americké historii, který za svůj mandát čelí již druhé takové žalobě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme