Trumpův právník Giuliani chtěl očernit velvyslankyni v Kyjevě, vyplývá ze svědectví amerického diplomata

Osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani vedl proti někdejší velvyslankyni USA na Ukrajině Marii Yovanovitchové, než byla odvolána, špinavou kampaň. Vyšetřovatelům ve Sněmovně reprezentantů to podle ve čtvrtek zveřejněných přepisů řekl vysoký americký diplomat George Kent, napsala agentura Reuters.

Washington/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trumpův osobní právník a bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani (archivní foto)

Trumpův osobní právník a bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani (archivní foto) | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

Sněmovní demokraté, kteří Trumpa vyšetřují kvůli možnému porušení pravomocí v jednání s Ukrajinou, postupně zveřejňují svědectví lidí, které si k výpovědím pozvali.

Rok do amerických voleb: Trump má plnou podporu republikánů, demokraté mají 17 kandidátů

Číst článek

Kent, který bude příští týden ve středu vypovídat ve sněmovně na veřejném slyšení, během říjnového uzavřeného jednání kongresmanům řekl, že Giulianiho kampaň proti Yovanovitchové byla plná lží a nepravdivých informací.

Uvedl rovněž, že terčem Giulianiho výpadů se stal i on sám a že mu jistý činitel z amerického ministerstva zahraničí řekl, aby se držel stranou a neupozorňoval na sebe.

K odvolání Yovanovitchové média uváděla, že v květnu musela odejít krátce poté, co se ohradila proti postupu Giulianiho v takzvané ukrajinské kauze, neboť obcházel ministerstvo zahraničí.

Biden poprvé veřejně vyzval k podání ústavní žaloby na Trumpa. ‚Před zraky světa porušil přísahu,‘ řekl

Číst článek

Jádrem aféry je možné zneužití pravomoci prezidenta v souvislosti s Trumpovým tlakem na Ukrajinu ve snaze dosáhnout vyšetřování svého politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera.

Trump obvinění odmítá a postup sněmovny, která uvažuje o zahájení procesu sesazení hlavy státu, přirovnává k honu na čarodějnice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme