Podpora impeachmentu Trumpa roste, naznačují průzkumy. Voliči republikánů jsou ale drtivě proti

Američané jsou hluboce rozděleni v názoru na chování Donalda Trumpa ve funkci prezidenta, ale procento lidí podporujících ústavní žalobu se zvyšuje. Napsal to v sobotu v analýze list The New York Times. Ke stoupencům takzvaného impeachmentu se stále více řadí i voliči v oblastech, kde Trump v prezidentských volbách v roce 2016 pohodlně vyhrál.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Podle průzkumu, který zveřejnil server FiveThirtyEight, podporuje impeachment 49,3 procenta Američanů, proti ústavní žalobě prezidenta je 43,5 procenta.

Průzkum listu The Washington Post dokonce ukázal, že možnost impeachmentu připouští 58 procent Američanů. Čtvrtina dotázaných je ohledně ústavní žaloby skeptická, nicméně nevylučuje, že prezident se dopustil vážných prohřešků.

Prokurátoři podezírají Trumpova právníka Giulianiho z nezákonného lobbismu, píší New York Times

Číst článek

Voliči republikánů ve velké většině považují impeachment za pokus opozice zvrátit výsledky prezidentských voleb. Impeachment podporuje jen 14 procent z nich.

Mezi demokraty má ovšem žaloba Trumpa velkou podporu, schvaluje ji 82 procent dotázaných voličů této strany, napsal newyorský list. Demokraté se ale obávají, že pokus zbavit Trumpa úřadu se může obrátit proti nim.

Klíčové může být podle The New York Times stanovisko Američanů, kteří jsou názorově nezávislí a nehlásí se k žádné z hlavních politických stran.

Impeachment podle průzkumu FiveThirtyEight podporuje 44,4 procenta z nich, podle ankety sociologické služby Navigator Research je to dokonce 51 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme