Po Rusech Saúdové: Trump mladší jednal s arabskými princi o podpoře v boji o Bílý dům

S emisarem Rijádu a Abú Dhabí se nejstarší syn Donalda Trumpa sešel v létě volebního roku 2016. Schůzku vyjednal zakladatel soukromé armády Blackwater a ve hře byla i „tajná online kampaň za miliony“, napsaly o víkendu New York Times. Právník Trumpa mladšího schůzku s vyslancem Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů potvrdil, uvedl však, že Trumpův tým neprojevil o nabídku zájem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost spjatá s Joelem Zamelem pracovala podle NYT na návrhu „utajené multimilionové online manipulační kampaně“, která měla zvýšit Trumpovy šance v boji o Bílý dům. Využít k tomu měla tisíce falešných účtů na sociálních sítích. (Na ilustračním snímku Donald Trump se synem Donaldem. | Zdroj: Reuters

Schůzka se odehrála 3. srpna 2016 a zařídil ji Erik Prince, zakladatel a někdejší šéf amerického soukromého vojenského kontraktora Blackwater – a rovněž bratr současné ministryně školství Betsy DeVosové. Prince se setkání také zúčastnil, napsaly v sobotu The New York Times (NYT), spolu s Joelem Zamelem, spoluzakladatelem izraelské poradenské firmy.

Obě arabské země, konkrétně korunní prince Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, na schůzce zastupoval George Nader, podnikatel libanonsko-arabského původu.

Ten Donaldu Trumpovi mladšímu sdělil, že oba princové si Trumpa staršího přejí podpořit a pomoci mu k volebnímu vítězství, uvedl americký deník.

Kampaň za miliony?

Jak informovala agentura Reuters, právní zástupce Donalda Trumpa mladšího - Alan Futerfas - potvrdil, že se setkání odehrálo. Zdůraznil však, že vyšumělo do ztracena. 

Odtajněné e-maily v plném znění. Přečtěte si, jak Trump ml. smlouval schůzku s 'právničkou Kremlu'

Číst článek

„Před volbami v roce 2016 si Donald Trump ml. vzpomíná na schůzku s Erikem Princem, Georgem Naderem a dalším člověkem, jímž by mohl být Joel Zamel,“ napsal Futerfas v e-mailovém prohlášení.

Řeč byla podle něj o „platformě sociálních médií nebo marketingové strategii“. Nicméně Trump mladší prý „neměl zájem a tím to skončilo“.

Společnost spjatá s Joelem Zamelem pracovala podle NYT na návrhu „utajené multimilionové online manipulační kampaně“, která měla zvýšit Trumpovy šance v boji o  Bílý dům. Využít k tomu měla tisíce falešných účtů na sociálních sítích.

To, aby občané cizích států financovali politické kampaně, je v USA nezákonné už od poloviny 70. let; posléze bylo mimo zákon postaveno také financování politických stran. Stejně tak se cizinci na kampaních nemohou ani podílet nebo zaplatit reklamu v jasný prospěch či neprospěch kandidáta, připomíná Reuters.   

Wall Street Journal v dubnu informoval, že vyšetřovací tým Roberta Muellera, který zkoumá údajné vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb, se zabývá jak osobou Joela Zamela, tak působením jeho firmy a jeho vztahem s Georgem Naderem.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme