Pušky ano, protitankové rakety ne. Trumpova vláda poprvé schválila prodej bojových zbraní Ukrajině

Americká vláda Donalda Trumpa poprvé schválila prodej bojových zbraní na Ukrajinu. A to navzdory faktickému zákazu, který vyhlásil předchozí kabinet prezidenta Baracka Obamy. Napsal to ve středu list The Washington Post s odvoláním na vládní činitele. Mluvčí ministerstva zahraničí novinám rozhodnutí potvrdil a řekl, že vývozní povolení jsou vydávána případ od případu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ministerstvo podle washingtonského deníku vydalo tento měsíc licenci na komerční prodej pušek M107A1 s příslušenstvím na Ukrajinu v hodnotě 41,5 milionu dolarů, tedy 898 milionu korun.

Rusko zasahuje do vnitřních záležitostí států, tvrdí Trump. Prezident představil bezpečnostní strategii

Číst článek

Vývoz těžších zbraní, o které ukrajinská strana žádala, například protitankových raket Javelin, schválen nebyl.

Americký Kongres už v roce 2014 schválil prodej bojových zbraní na Ukrajinu, ale vláda někdejšího prezidenta Baracka Obamy se k tomu nikdy neodhodlala. Její stanovisko bylo považováno za faktický zákaz.

Nynější rozhodnutí o prodeji podle amerického listu schválil prezident Donald Trump na základě doporučení ministrů obrany a zahraničí Jamese Mattise a Rexe Tillersona. Obamovo de facto embargo bylo tím zrušeno.

Tento týden schválila prodej bojových zbraní Ukrajině Kanada. Podle amerických expertů už musela vědět, že se ke stejnému kroku odhodlají i Spojené státy. Kongres byl o prodeji amerických pušek informován před týdnem, aniž by to bylo oznámeno veřejnosti.

Někteří činitelé se podle washingtonského listu obávají reakce Moskvy. Podle šéfa Pentagonu Mattise ale Ukrajina prostě brání své území a prodej bojových zbraní by neměl být považován za provokaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme