‚Nechutnost, kampaň.‘ Na Trumpa se kvůli fotce se sirotkem po střelbě v El Pasu snesla vlna kritiky

Usmívající se první dáma s dvouměsíčním dítětem v náruči a americký prezident ukazující palec nahoru. Tak vypadá fotka, která ve Spojených státech vyvolala veřejnou kritiku proti Donaldu Trumpovi. Malý chlapeček jménem Paul je totiž čerstvým sirotkem, jeho rodiče před týdnem zemřeli při střelbě v El Pasu. Pózování v nemocnici někteří komentátoři označují za propagandu, strýc dítěte se ho však zastává.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chlapeček jménem Paul je čerstvým sirotkem, jehož rodiče zemřeli při masové střelbě v texaském El Pasu týden zpět.

Prezidentký pár s dvouměsíčním chlapečkem Paulem, který se stal kvůli střelci v El Pasu sirotkem – jeho rodiče Jordan a Andre Anchondovi zemřeli, když jej bránili. | Foto: The White House | Zdroj: flickr.com | CC0 1.0,©

„V nemocnici jednali s prezidentem jako s rockovou hvězdou, bylo to zachyceno na videu. Všichni byli nadšení, že vidí svého skvělého prezidenta,“ napsal několik dní po střelbě v El Pasu a Daytonu na twitter Dan Scavino, který má na starosti sociální sítě Donalda Trumpa.

Reagoval tak na první kritické hlasy, které se proti Trumpovi objevily v souvislosti s návštěvami lidí, kteří přežili útoky střelců z texaského El Pasa a ohijského Daytonu.

Trump v El Pasu navštívil nemocnici a krizové operační centrum, kde při vyjádření pro média kritizoval za údajné „politikaření“ demokratické činitele, s nimiž se předtím setkal v Daytonu ve státě Ohio. Už tehdy se před nemocnicí v El Pasu i u místního improvizovaného památníku obětem střelby shromáždili jak stoupenci, tak odpůrci americké hlavy státu.

Zveřejněná fotka

V ten samý den zapózoval prezidentský pár s dvouměsíčním chlapečkem, snímek Melanie Trumpová zveřejnila ve čtvrtek na svém twitteru. Jsou na ní s dvouměsíčním chlapečkem Paulem, který se stal kvůli střelci v El Pasu sirotkem – jeho rodiče Jordan a Andre Anchondovi zemřeli, když jej bránili.

Chlapeček, který ze střelby vyvázl se dvěma zlomenými prsty, byl na požádání Bílého domu převezen ve středu zpět do nemocnice, odkud ho doktoři propustili na začátku týdne, aby se mohl s prezidentem a jeho ženou vyfotit. Tak vznikla fotografie smějící se Melanie Trumpové a prezidenta ukazujícího palec nahoru, za kterou Bílý dům na sociálních sítích i v médiích sklidil další vlnu kritiky.

O malého Paula se po smrti rodičů dočasně stará jeho strýc – bratr zemřelého otce – Tito Anchondo. Ten je, jak sám říká, podporovatel současného amerického prezidenta. Kritika se po zveřejnění fotky, na níž stojí po boku Trumpa, týkala i něj.

„Bylo to hektické,“ řekl Anchondo deníku The New York Times s tím, že od té doby dostává výhrůžky smrti a nenávistné telefonáty. Celá kauza prý jen zvětšuje bolest, kterou jeho rodina ze ztráty dvou členů prožívá.

„Měli bychom se jako stát v takových časech sjednotit a ne si navzájem vyhrožovat,“ prohlásil pro agenturu AP  a dodal, že Trump tam byl, aby mu kondoloval. Podle Paulova strýce se choval jako „lidská bytost“. Blíž však své setkání s prezidentem a jeho ženou komentovat nechtěl. Uvedl pro BBC, že si chce chlapce adoptovat, o Paulových dvou sourozencích ale nemluvil. 

Žádná pochvala

Dědeček zesnulé chlapcovy matky setkání s prezidentem v nemocnici odmítl. Komentovat nechtěl ani fotku, na které se jeho pravnuk s prezidentským párem objevil.

Trump se v nemocnici v El Pasu nesetkal ani s jedním z přeživších, kteří se v ní po střelbě zotavují ze svých zranění. Podle informací deníku The Guardian jsou totiž tři z nich ve vážném zdravotním stavu, ostatní nemluví anglicky. Pět lidí setkání s prezidentem přímo odmítlo.

Co bylo motivem Trumpových návštěv, zůstává otázkou. Podle The New York Times si však prezident opakovaně stěžoval, že se mu v médiích za jeho konání nedostává pochvaly.

Propaganda, nechutnost

Nové kolo stagnujícího boje: v USA opět sílí volání po regulacích zbraní, Trump mluví o duševní chorobě

Číst článek

Reakce na nestandardní fotku s přeživším dítětem na sebe nenechaly dlouho čekat. Komentátor The Atlantic Greme Wood Trumpovo konání označil za „výjimečný případ obscénnosti“. Andrew Buncombe z Independent zase napsal, že návštěva nemocnice byla pro amerického prezidenta „prostá a jednoduchá propaganda“. „Neměli bychom být překvapeni… on vede kampaň neustále,“ dodal korespondent deníku.

Na obranu Trumpa se ale postavil sám strýc dvouměsíčního Paula, který novinářům řekl, že to ostatní lidé se snaží politizovat tragédii, jež se jeho rodině stala. Prezidentovo jednání komentoval také předseda Republikánské strany v El Pasu Adolpho Telles. Ten se nechal slyšet, že na prezidentově návštěvě a fotografii nevidí nic špatného.

Jak připomíná The New York Times, přeživší různých útoků a jejich rodiny navštěvovali i další prezidenti. Bill Clinton se v roce 1999 setkal s příbuznými třinácti obětí střelby v Coloradu, George W. Bush navštívil rodiny obětí pro útocích 11. září a Barack Obama se v roce 2012 setkal s pozůstalými obětí střelby v Connecticutu.

Podle tiskového tajemníka tehdejšího prezidenta Billa Clintona Joe Lockharta však Trump svým vystupováním oběti masových střeleb zradil a zveřejněné video z návštěv nemocnic spolu s tvořeným mediálním obrazem označil za „nechutnost“.

Střelcův manifest

Střelba v El Pasu se odehrála v sobotu 3. srpna dopoledne místního času v obchodním centru, zemřelo při ní 22 lidí. Střílel jedenadvacetiletý Patrick Crusius, který je po činu ve vazbě a hrozí mu trest smrti.

Krátce před střelbou se na sociálních sítích objevil manifest, v němž jeho autor hovořil o nutnosti reagovat na „hispánskou invazi do Texasu“ a vyjadřoval podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí.

Crusiusovým cílem tak byli primárně Mexičané (psali jsme zde). Podle některých je rétorika manifestu podobná té, kterou používá sám prezident Trump, když hovoří o migraci.

Jen několik hodin po střelbě v El Pasu se stal podobný incident ve městě Dayton v Ohiu. Útočníka, který zabil devět lidí, policie zneškodnila (více zde).

Michaela Prucková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme