Americké úřady neuspěly se žalobou na Facebook. Neprokázaly, že má monopolní sílu, konstatoval soud

Federální soud ve Washingtonu vyhověl žádosti společnosti Facebook a zamítl antimonopolní žaloby, které na něj v prosinci podala Federální obchodní komise (FTC) a skupina amerických států v čele s New Yorkem. Dvojice verdiktů ukazuje, že FTC v očích soudu neprokázala, že Facebook má monopolní postavení v oblasti sociálních sítí. Státy zase podle soudce Jamese Boasberga až příliš pozdě napadly kontroverzní akvizice platforem Instagram a WhatsApp.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Facebook | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Americká média vývoj hodnotí jako tvrdou ránu pro Federální obchodní komisi (FTC), která požadovala rozbití údajného monopolu kalifornské společnosti, zároveň ale podotýkají, že úřad může věc znovu otevřít v upravené žalobě.

Brusel vyšetřuje, zda Facebook nezneužívá svého postavení na trhu reklamy

Číst článek

Podle televize CNBC po zprávě o zamítnutí žalob akcie Facebooku posílily o 3,4 procenta. Tržní hodnota společnosti zároveň převýšila bilion dolarů (přes 21 bilionů Kč).

„Ačkoli soud v této věci nesouhlasí se všemi tvrzeními Facebooku, v konečném důsledku je s ním za jedno, že stížnost agentury (FTC) je právně nedostatečná a musí tedy být zamítnuta,“ píše se v soudním příkazu týkajícím se žaloby regulatorního orgánu.

„FTC se nepodařilo předložit dostatek faktů na to, aby důvěryhodně stanovila... že Facebook má monopolní sílu na trhu s osobními sociálními sítěmi,“ pokračuje memorandum.

Žaloba podaná společně mnohými ministry spravedlnosti jednotlivých amerických států neuspěla ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je její odstup od napadnutých kroků: Facebook skoupil konkurenční síť Instagram v roce 2012, komunikační službu WhatsApp pak o dva roky později.

Stížnost států se zároveň podle soudu neopírá o „současné antimonopolní právo“, když napadá politiku Facebooku neumožňovat „interoperabilitu s konkurenčními aplikacemi“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme