Sedmnáctinásobná úkladná vražda. Americké úřady obvinily podezřelého ze střelby na floridské škole

Student podezřelý ze střelby na střední škole v Parklandu na Floridě stane ještě ve čtvrtek před soudem. Devatenáctiletý Nikolas Cruz je obviněný ze sedmnáctinásobné úkladné vraždy. Oznámil to šerif Scott Israel. Cruz ve středu poloautomatickou puškou zaútočil na střední škole, z níž byl před rokem kvůli kázeňským důvodům vyloučen.

Parkland (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelcem je podle policie zhruba 19letý bývalý student střední školy v Parklandu Nikolas Cruz. | Zdroj: Reuters

Šerif Scott Israel potvrdil, že podezřelý je ve vazbě. Floridský guvernér Rick Scott na stejné tiskové konferenci řekl, že vedení státu bude o bezpečnosti škol jednat příští týden v Tallahasseee. Podle guvernéra je třeba zajistit bezpečnosti dětí a znemožnit duševně nemocným přístup ke zbraním.

Kdo je floridský střelec? Milovník zbraní a podivín, který se spolužáky mluvil o zabíjení zvířat

Číst článek

Prezident Donald Trump mezitím vystoupil s emotivním projevem v živém televizním přenosu. Řekl, že má v plánu navštívit rodiny postižené tragédií. Prezident také prohlásil, že ve škole musí být v bezpečí děti i učitelé.

Policie Cruze obvinila ze 17 vražd. Vyzbrojen byl poloautomatickou puškou AR-15 a měl u sebe mnoho zásobníků, plynovou masku a dýmovnice, doplnili vyšetřovatelé. Útočník se při útěku schoval mezi prchající studenty, policie ho ale následně dopadla v nedalekém městě Coral Springs.

Jeden ze svědků floridské televizní stanici WSVN 7 Cruze popsal jako problémového kluka, který měl rád zbraně. „Už jsme začali zkoumat webové stránky a sociální sítě útočníka, některé věci, které jsme našli, jsou velmi, opravdu velmi znepokojivé,“ prohlásil po útoku šerif Israel.

Podivín a samotář

Studenti, kteří Cruze znali, o něm hovoří jako o podivínovi a samotáři. V minulosti byl také podle úřadů v péči psychiatrů. Sousedka ho popsala jako problémové dítě, kolega zase jako skvělého chlápka.

Střelec na floridské střední škole zabil 17 lidí. Zbraň si 19letý Nikolas Cruz koupil legálně

Číst článek

Cruz byl podle šerifa bývalým studentem střední školy Marjory Stoneman Douglas, kde ke střelbě došlo. Ze školy byl vyloučen kvůli kázeňským důvodům. Poté měl podle Israele nastoupit na jinou státní školu v okresu Boward.

Někteří bývalí spolužáci uvedli, že v nich Cruz vyvolával strach, a to především pro jeho náladovost a lásku ke zbraním. Policie se nyní zajímá o Cruzovy kontakty na sociálních sítích. Podle policejního velitele Scotta Israele jsou části materiálů, které policie objevila, „velmi znepokojující“.

FBI údajně před několika měsíci dostala upozornění na vyhrožování střelbou ve škole ve videu zveřejněném na Youtube. Autora příspěvku, jímž je prý pachatel středeční floridské střelby, ale nevypátrala, informoval ve čtvrtek americký zpravodajský server BuzzFeed.

Uživatelský účet na jméno Nikolas Cruz podle CNN obsahoval ještě několik hrozivých hrozivých písemných příspěvků. V jednom se Cruz svěřil, že „chce střílet do lidí svou AR-15“, což je automatická puška, s níž byl po útoku zadržen.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme