Rusko se musí zodpovídat z válečných zločinů, míní USA a Francie. Ukrajinu hodlají podporovat i nadále

Francie a USA jsou odhodlány nepolevit v úsilí o to, aby se Rusko zodpovídalo ze široce zdokumentovaných válečných zločinů, kterých se na Ukrajině dopouští jeho armáda i další proruské síly, včetně žoldnéřských skupin. Stojí to ve společném prohlášení po čtvrtečním jednání prezidentů Francie a Spojených států amerických Emmanuela Macrona a Joea Bidena v Bílém domě.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Francie Emmanuel Macron (vlevo) a jeho americký protějšek Joe Biden (vpravo) se setkali v Bílém domě

Prezident Francie Emmanuel Macron (vlevo) a jeho americký protějšek Joe Biden (vpravo) se setkali v Bílém domě | Zdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek prohlásil, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem by se k jednání sešel jen po konzultacích v rámci Severoatlantické aliance a až ve chvíli, kdy by dal šéf Kremlu jasně najevo svůj úmysl ruskou agresi na Ukrajině ukončit.

Americká podpora Ukrajiny může mít vážné následky, hrozí náměstek ruského ministra zahraničí

Číst článek

Prezidenti se shodli, že Ukrajinu budou v jejím odporu proti ruské invazi podporovat tak dlouho, jak to bude nutné. Chtějí podpořit její odolnost v zimě například posílením dodávek protileteckých systémů a vybavení potřebného k opravám ukrajinské energetické sítě, na kterou nyní ruské síly opakovaně útočí.

Macron na tiskové konferenci po jednání Bidenovi poděkoval za podporu Ukrajině, která se už od února brání ruské agresi.

„Tato válka má přímý vliv na Evropu a Spojené státy se do našeho společného snažení rozhodly investovat mnoho,“ řekl Macron. Dodal, že společným cílem Francie a Spojených států je udržitelný mír a Bidenův jednoznačný postoj je pro jeho dosažení zásadní.

Rozklad vztahů

Ruská invaze na Ukrajinu vedla k rozkladu už tak špatných diplomatických vztahů mezi Ruskem a Západem v čele se Spojenými státy. Jejich prezident ve čtvrtek poznamenal, že s Putinem nyní nemá v úmyslu jednat.

Sešel by se s ním prý pouze v případě, že by Putin prokázal úmysl válku ukončit, což podle Bidena zatím neudělal. „Až se tak stane, po poradě s našimi partnery v NATO se s ním rád sejdu a pobavím se s ním,“ řekl Biden.

Z USA zní tvrdá kritika Ruska. ‚Na Ukrajině páchá zvěrstva, nejde jen o přehmat,‘ řekl Austin

Číst článek

Macron naproti tomu ve čtvrtek v Bílém domě oznámil, že s Putinem bude hovořit už v následujících dnech. „Budu s ním nadále mluvit, protože se neustále snažíme předejít další eskalaci. Budu chtít mluvit například o bezpečnosti jaderných elektráren,“ řekl.

Macron s Putinem v průběhu více než devět měsíců pokračující ruské invaze na Ukrajinu hovořil už několikrát bez jasného očividného výsledku.

Řešením konfliktu na Ukrajině je podle Macrona vyjednávání mezi válčícími stranami. „Nikdy ale nebudeme Ukrajince tlačit ke kompromisu, který pro ně není přijatelný. Protože jsou tolik stateční a brání své životy, svoji zemi a naše hodnoty. Chceme udržitelný mír a respektujeme právo Ukrajiny rozhodnout, kdy a za jakých podmínek bude jednat o svém území,“ prohlásil Macron.

This morning, President Biden, the First Lady, Vice President Harris, and the Second Gentleman welcomed President Emmanuel Macron and Mrs. Brigitte Macron of France to the White House.

20:23 – 01. 12. 2022

1013 7634

Bezvýsledná jednání

Rusko a Ukrajina musí podle něj najít cestu k vyjednávacímu stolu. „Ve správnou chvíli a za podmínek, které si určí Ukrajinci, jim pomůžeme zajistit mír,“ prohlásil francouzský prezident.

Američani chtějí v Rusech podle médií vyvolat pocit, že za jejich porážkou nebude převaha zbraní NATO

Číst článek

Přímá jednání ukrajinské a ruské delegace se uskutečnila naposledy na konci března a neměla žádný výsledek. K jednání a dialogu vyzvaly i další světové mocnosti včetně Číny, Indie nebo Turecka.

Přímá jednání mezi Ruskem a Ukrajinou však zatím v dohlednu nejsou. List Ukrajinska pravda v listopadu s odvoláním na mluvčího Kremlu informoval, že ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu mají za cíl přinutit ukrajinského Volodymyra Zelenského k jednáním.

Ukrajina uvádí, že rozhovory neodmítá, nechce ale jednání založená na ruských ultimátech a nechce jednání přímo s ruským prezidentem Putinem. Podmínkou Kyjeva také je, že ruská vojska opustí celé území Ukrajiny.

Rusko nabízí falešný mír. Výpadky energie nejsou to nejhorší, co nás potkalo, tvrdí Zelenská

Číst článek

Macron a Biden ve čtvrtek hovořili také o situaci v oblasti Indo-Pacifiku, postoji vůči Íránu, který podle obou prezidentů nesmí dospět k vyvinutí jaderné zbraně, ale dotkli se také otázek světové potravinové bezpečnosti, klimatických změn, energetiky i vesmíru.

V souvislosti s postojem k Číně se Biden a Macron dohodli, že budou koordinovat své reakce na „výzvy, které představuje, především v oblasti lidských práv“. S Čínou hodlají spolupracovat „v důležitých globálních otázkách“, například právě při řešení změny klimatu.

„Kdybych měl vyjmenovat, v jakých všech oblastech Spojené státy a Francie spolupracují, byli bychom tu do večeře,“ řekl Biden na tiskové konferenci po jednání s Macronem.

Prezidenti se i s manželkami, Jill Bidenovou a Brigitte Macronovou, znovu setkají později večer u státní večeře v Bílém domě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme