USA podepsaly s Guatemalou migrační dohodu, dává jí status bezpečné země

Spojené státy v pátek podepsaly s Guatemalou migrační dohodu, která dává tomuto středoamerickému státu status takzvané třetí bezpečné země. Všichni migranti, kteří Guatemalou na cestě do USA projdou, tak budou muset požádat o azyl právě v této zemi. Pokud tak neučiní a vstoupí na území USA, nebudou mít na azyl právo a americké azylové úřady je budou moci vracet.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti z Guatemaly naslouchají americkému úředníkovi poté, co byli zadrženi za nelegální překročení hranice u texaského El Pasa. | Foto: Jose Luis Gonzalez | Zdroj: Reuters

Zprávu přinesla agentura AP, podle které se opatření dotkne hlavně uprchlíků ze Salvadoru a Hondurasu.

Spojené státy s Guatemalou o migrační dohodě vyjednávaly několik měsíců. Status třetí bezpečné země měla dosud na severoamerickém kontinentu pouze Kanada, prezident USA Donald Trump nicméně usiluje o to, aby jej získalo i Mexiko, přes které do USA proudí měsíčně několik desítek tisíc lidí.

Během zátahů na migranty v USA policie zatkla 35 lidí. Trump sliboval deportaci milionů

Číst článek

Na slavnostní ceremonii podpisu dohody v Oválné pracovně Bílého domu Trump podle agentury Reuters migrační dohodu označil za milník, který připraví pašeráky lidí o práci. „Toto je velmi velký den,“ dodal. Dohoda podle něj rovněž usnadní americkým farmářům najímání pracovních sil z Guatemaly.

Tranzitní země

Jižní hranice Guatemaly tvoří severní hranici Salvadoru a Hondurasu. Uprchlíci, kteří se z těchto dvou zemí vydají na cestu do Spojených států pěšky, tak musí Guatemalou projít.

Spojené státy dohodu s Guatemalou podepsaly dva dny poté, co federální soud v Kalifornii dočasně zablokoval zpřísnění podmínek pro získání azylu v USA, které prosadila Trumpova administrativa.

Právo na azyl chtěla americká vláda upřít osobám vstupujícím na území USA ze třetí země, nikoli tedy přímo z domovského státu. To by se týkalo i obyvatel středoamerických států přicházejících přes Mexiko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme