Demokraté získali na úkor republikánů sedm guvernérských postů. Povedou tak skoro polovinu států USA

Vítězství demokratů ve volbách do Sněmovny reprezentantů a posílení republikánů v Senátu zastínilo výsledky guvernérských voleb v USA, v nichž se rozhodovalo o obsazení 36 klíčových správních pozic. Demokratům se podařilo získat na úkor republikánů sedm guvernérských postů, republikáni ale vyhráli na Floridě a v Ohiu, tedy ve státech, které mohou za dva roky rozhodovat o vítězi prezidentských voleb.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anglický setr Field čeká, než jeho páníček odvolí ve volební místnosti na Manhattanu | Foto: Andrew Kelly | Zdroj: Reuters

Za zvlášť cenná vítězství mohou podle expertů demokraté považovat guvernérské posty v Michiganu, Pensylvánii a v Kansasu, kde v prezidentských volbách v roce 2016 vyhrál Donald Trump.

Výsledky voleb do Kongresu se mohou sčítat i několik dní. Demokrati chtějí vést Sněmovnu reprezentantů

Číst článek

Ve státě Georgia demokratická kandidátka Stacey Abramsová stále ještě vítězství republikána Briana Kempa neuznala. Výsledek byl těsný a Abramsová doufá, že bude možné příští měsíc hlasování opakovat.

Celostátní statistika ukazuje, že z 50 států drží demokraté guvernérské posty ve 24 a republikáni ve 26. Před volbami byl poměr 17 ku 33.

Na úrovni parlamentů jednotlivých amerických států se demokratům podařilo plně ovládnout místní Kongresy ve státech Colorado, New York, Illinois, Maine a Nové Mexiko. Republikáni ale mají i v tomto ohledu v celostátním měřítku stále ještě většinu. Před volbami ovládali dvě třetiny všech státních zastupitelských sborů, nyní mají většinu ve třech pětinách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme