USA hledají podporu pro útok na Irák

Zatím bez úspěchu jedná americký viceprezident Richard Cheney na Středním východě o podpoře států tohoto regionu zvažovanému útoku na Irák. Saúdská Arábie, která je hlavním americkým spojencem v oblasti, i Spojené arabské emiráty oznámily, že případnou vojenskou operaci nepodpoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

R. Cheney | Foto: ČTK/AP

Spojené arabské emiráty vyzvaly amerického viceprezidenta Cheneyho k trpělivosti a varovaly ho před vojenským útokem, který by znamenal ohrožení celosvětové bezpečnosti. Prezident emirátů Američany zároveň vyzval, aby se více zabývali vyřešením izraelsko-palestinského konfliktu. Řekl také, že podporuje návrh saúdského krále Fahda týkající se vytvoření samostatného palestinského státu s hlavním městem Jeruzalémem a současného uznání státu Izrael ze strany arabských zemí.

Rovněž představitelé Saúdské Arábie, kteří jednali s Richardem Cheneym o víkendu, nesouhlasí s útokem na Irák a nepovolí Spojeným státům využít vojenské základny na svém území. Americký viceprezident dnes odletěl do Bahrajnu, aby vyjednal možnost použít při případném útoku na Irák tamní námořní základny. Z Bahrajnu Cheney odletí na jednání do Kataru, Kuvajtu, Izraele a Turecka.

Simona Hejlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme