‚Doufám, že se Trump dá obměkčit a nechá nás projít.‘ Z Hondurasu vyrazila další karavana migrantů
Několik stovek lidí vyrazilo v pondělí z Hondurasu na sever ke Spojeným státům v rámci další takzvané karavany migrantů, kteří utíkají před špatnými životními podmínkami ve vlasti. Uvedla to v úterý agentura Reuters. Nejméně tři podobné karavany se v posledních měsících loňského roku dostaly do centra zájmu prezidenta Donalda Trumpa, který poslal tisíce vojáků chránit mexické hranice před migranty.
Honduraská skupina čítá 600 až 800 lidí, což je výrazně méně než několikatisícové podzimní pochody. V deštivém počasí opustili město San Pedro Sula, neblaze proslulé násilím zločineckých gangů, a vypravili se k hranici s Guatemalou. Přibližně polovina z nich vyrazila pěšky. Na 300 lidí, většinou žen s dětmi, vyjelo připravenými minibusy.
Odvolací soud odmítl Trumpovo nové nařízení proti ilegálním migrantům. Zakazovalo by jim žádat o azyl
Číst článek
Před sebou mají až několik měsíců trvající cestu k americké hranici, kde na ně bude čekat americká policie posílená o vojáky a připravená zabránit jim v cestě do země.
„Je před námi těžká cesta, ale já doufám, že prezident Donald Trump se dá obměkčit, že nebude tak přísný a nechá nás projít,“ řekl agentuře Reuters čtyřiadvacetiletý Darwin Pérez, který si hodlá v USA najít slušnou práci.
Mexická vláda popřela vznik dohody s USA o migrantech na hranici
Číst článek
Další lidé zapojení do karavany médiím většinou řekli, že prchají z vlasti před násilím či nesnesitelnou životní situací. Očekává se, že se ke skupině v průběhu úterý, kdy měla původně oficiálně vyrazit, přidají další stovky lidí.
Migrační karavany se organizují už několik let, mimo jiné proto, aby upozornily na problémy s chudobou a násilím v latinskoamerických zemích. Lidé chodí ve větších skupinách i kvůli nebezpečnému přechodu přes Mexiko, kde působí drogové gangy a často osamělé uprchlíky unášejí a využívají na nucené práce.
Pro Trumpa je zastavení ilegální migrace z Mexika klíčovým tématem a již od své předvolební kampaně v roce 2016 slibuje, že na hranici dlouhé 3200 kilometrů nechá postavit bariéru. Kvůli jeho neshodám s demokraty o financování tohoto projektu je už více než tři týdny pozastaven provoz části amerických vládních úřadů, což je nejdelší podobný výpadek v historii USA.