Sankce i zákaz prodeje zbraní. Trump podepsal zákon na podporu prodemokratických sil v Hongkongu

Spojené státy oficiálně podpořily prodemokratické hnutí v Hongkongu. Prezident Donald Trump podepsal zákon, který má chránit demokracii a lidská práva ve zvláštním regionu pod čínskou správou. Kongres ho schválil téměř jednomyslně. Proti zákonu protestovala hongkongská vláda i čínské ministerstvo zahraničí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Americká vláda vede s Čínou vleklá vyjednávání o ukončení vzájemné obchodní války. Trump v úterý řekl, že uzavření první části dohody je blízko.

Propekingské strany čelily před volbami v Hongkongu zastrašování, tvrdí čínská média

Číst článek

Zároveň nakonec podepsal zákon na podporu protestujících v Hongkongu, o kterém nejprve naznačoval, že by ho mohl vetovat. Senát ho ale schválil jednomyslně a ve Sněmovně reprezentantů se postavil proti jen jeden republikán.

Zákon umožňuje uvalit sankce na osoby, které by porušily lidská práva mučením, svévolným zadržováním nebo vynucováním přiznání od občanů Hongkongu. Americkému ministerstvu zahraničí zároveň ukládá, aby každoročně posuzovalo míru autonomie Hongkongu na Číně. Ostrov podle amerického práva smí se Spojenými státy obchodovat podle zvláštních pravidel.

Kromě toho Trump podepsal i zákon zakazující prodej zbraní a munice, která se používá pro potlačování demonstrací, hongkongské policii.

‚Z úcty k Si Ťin-pchingovi'

„Podepsal jsem tyto zákony z úcty k prezidentu Si Ťin-pchingovi, Číně a lidu Hongkongu v naději, že vůdci a zástupci Číny a Hongkongu dokážou pokojně řešit své rozpory tak, aby zajistili dlouhodobý mír a prosperitu pro všechny,“ uvedl americký prezident v prohlášení.

Správkyně Hongkongu připustila, že vysoká volební účast odráží nespokojenost. Ústupky nenabídla

Číst článek

Hongkongem půl roku zmítají protivládní protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy. Demonstrace v posledních týdnech pravidelně přerůstají v násilné střety protestujících s policií, zatýkány jsou tisíce lidí.

Hongkongská vláda ve čtvrtek v reakci na Trumpův podpis uvedla, že schválené zákony vyšlou demonstrantům chybný signál. Poškodí vzájemné vztahy, jsou zbytečné a nepodložené a vměšují se do vnitřních záležitostí Hongkongu. K uklidnění situace nepřispějí, zdůraznila vláda.

K protestu se připojilo i čínské ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že se „rezolutně staví“ proti zákonům podepsaným prezidentem, které jsou odsouzeny k nezdaru. Pokud se Washington bude dál chovat tímto způsobem, přijme Čína tvrdá protiopatření.

Jan Kaliba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme