Vlna veder v USA nekončí. Výjimkou nejsou teploty přes 40 stupňů Celsia a popáleniny od asfaltu

Více než třetina obyvatel Spojených států prožila horký víkend. Teploty v pásu od západního až po východní pobřeží ve dne překračovaly 30 stupňů, v Arizoně, Novém Mexiku a Texasu i 40. Na jihozápadě Spojených států trvají velká vedra už měsíc. „Zůstávám uvnitř, tedy doma, skoro celou dobu. Málokdy vycházím ven, jen pro jídlo a vyvenčit psa,“ popisuje svůj recept na zvládání vysokých teplot pan Tim z Marylandu.

Od zpravodaje z místa Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlna veder udeřila v USA, Times Square, 29. července 2023

Vlna veder udeřila v USA, Times Square, 29. července 2023 | Foto: John Lamparski/Sipa USA | Zdroj: Reuters

Už dlouho je velké horko hlavně v jihozápadních státech, jako je Kalifornie, Nevada, Arizona, Nové Mexiko či Texas. Na vysoké teploty jsou tam sice zvyklí, ale nikoliv na to, že trvají několik týdnů.

Například v metropoli Arizony Phoenixu už měsíc v kuse šplhá denní teplota přes 40 stupňů a skoro tři týdny neklesá v noci pod 30 stupňů Celsia.

V budoucnu bude požárů více, znečištění vzduchu ovlivňuje aktuální počasí, vysvětluje meteorolog

Číst článek

Horku podlehly v Arizoně nejméně dvě desítky lidí a dalších třináct v Texasu. Lékaři ošetřují lidi nejen kvůli dehydrataci, ale i popálení. To může vzniknout, když někdo upadne na zem a rozžhavený asfalt se mu přilepí na kůži.

I na východním pobřeží bylo tři dny opravdu horko, ve Washingtonu i New Yorku se teploty vyšplhaly přes 40 stupňů.

Skončilo to velkou bouřkou. V centru Washingtonu u Bílého domu a Lincolnova památníku byly polámané stromy.

Kdo má klimatizaci, pouští ji naplno, čímž se ale výrazně zatěžuje přenosová soustava. Lidé se také snaží obstarat nákupy ráno, kdy je ještě příjemné počasí.

„Zůstávám uvnitř, tedy doma, skoro celou dobu. Málokdy vycházím ven, jen pro jídlo a vyvenčit psa,“ popisuje svůj recept na zvládání vedra pan Tim z Marylandu.

Pokud už někam Američané musejí, jedou autem, i běžně málo chodí pěšky. Média doporučovala hodně pít a zdržovat se ve stínu. V arizonském Phoenixu nechala radnice nainstalovat ochlazovací kontejnery.

Na východě už vysoké teploty ustoupily, ale na jihozápadě USA stále velmi horké počasí trvá.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme