‚Systematické kradení obchodních tajemství, nerespektování zákonů.‘ USA obvinily finanční ředitelku Huawei

Americké úřady v pondělí formálně obvinily čínskou telekomunikační společnost Huawei a její finanční ředitelku Meng Wan-čou (známou též jako Sabrina nebo Cathy Mengová) z podvodů a dalších trestných činů. Washington vznesl obvinění v souvislosti se snahou o vydání Mengové z Kanady, kde byla zadržena na základě amerického zatykače, informovala média.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 9:30 29. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou, známá také pod jménem Cathy Mengová

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou, známá také pod jménem Cathy Mengová | Foto: Alexander Bibik | Zdroj: Reuters

USA zároveň čínskou firmu čelící potížím v řadě západních zemí obvinily z krádeže technologií americké společnosti T-Mobile US.

Firma veškerá obvinění odmítla a čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo USA, aby zastavily „bezdůvodné potlačování“ čínských podniků a zrušily zatykač na Mengovou. Kauza v posledních týdnech negativně ovlivňuje snahu o zklidnění americko-čínského obchodního konfliktu.

Kanadský velvyslanec v Číně rezignoval. V týdnu zpochybnil žádost USA o vydání finanční ředitelky Huawei

Číst článek

„Huawei a její přední manažeři opakovaně odmítali respektovat americké zákony,“ uvedl podle agentury Reuters k obvinění ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, podle něhož se čínský výrobce telefonů „systematicky snažil krást cenná obchodní tajemství“.

Podvody a spiknutí

Vznesená obvinění by měla být pro americké úřady varováním, aby pečlivě zvažovaly rizika plynoucí ze zapojení podobných firem do telekomunikační infrastruktury, nabádal Wray.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Mengovou a firmu v celkem 13 bodech, mimo jiné z bankovních a internetových podvodů, maření spravedlnosti, spiknutí za účelem praní špinavých peněz a z porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu.

Mengová podle USA lhala bankám, když tvrdila, že Huawei a její hongkongská pobočka Skycom jsou dvě různé společnosti. Američtí vyšetřovatelé tvrdí, že se tím snažila zajistit přístup k penězům firmě Skycom, kterou Huawei využila k utajeným obchodům s Íránem. Mengová tím podvedla banky, které musí podle amerických zákonů zajistit, aby dolary nebyly používány k žádným transakcím s Íránem.

Nezávisle na tomto případu byla čínská společnost obviněna i z toho, že se dlouhodobě pokoušela ukrást firmě T-Mobile technologii na robotické testování telefonů známou jako Tappy.

USA chce potlačit expanzi Huawei, tvrdí Čína po zadržení ředitelky firmy v Kanadě

Číst článek

‚Nekalý záměr‘

Když se ji firma sídlící ve Washningtonu pokoušela žalovat, bránila Huawei podle obvinění výkonu spravedlnosti. Soud již v této civilní žalobě dospěl předloni k verdiktu, že se čínská společnost protiprávně zmocnila obchodního tajemství, ale rozhodl, že tak neučinila „úmyslně a s nekalým záměrem“.

Mengovou, která je dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, kanadská policie zadržela začátkem prosince ve Vancouveru na žádost USA. Soud ji později propustil na kauci. Televize CBC v noci na úterý s odvoláním na kanadské ministerstvo spravedlnosti uvedla, že USA již předložily formální žádost o vydání Mengové. Kanada má po podání žádosti 30 dní na rozhodnutí, jak ve věci pokračovat.

Poslanec Profant: Technologie Huawei by klidně mohly samy vypnout celou naši energetickou síť

Číst článek

Podle čínských médií se Washington snaží potlačit Huawei a omezit její globální expanzi. „Důrazně vyzýváme Spojené státy, aby zastavily bezdůvodné potlačování čínských společností včetně Huawei a zacházely s čínskými podniky poctivě a spravedlivě,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že v kauze kolem Huawei existuje „silná politická motivace a politická manipulace“.

Obrana Huawei

Společnost Huawei uvedla, že nespáchala žádný z trestných činů uvedených v žalobě a že si není vědoma žádného pochybení ze strany své finanční ředitelky. „Věříme, že soudy v USA ve finále dospějí ke stejnému závěru,“ dodala. Upozornila, že chtěla o obviněních jednat s americkými úřady, ale její žádost byla odmítnuta.

Čína po zatčení Mengové zadržela kanadského podnikatele Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga pro podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Dalšímu Kanaďanovi odsouzenému za pašování drog změnil soud po zatčení Číňanky soud původní trest 15 let vězení na trest smrti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme