Na hudebním festivalu v Houstonu zemřelo nejméně osm lidí. Dav se tlačil k pódiu, poté propukla panika

Nejméně osm lidí zahynulo v pátek při hudebním festivalu v americkém Houstonu. Následné koncerty byly po tragédii zrušeny. Velitel místních hasičů Samuel Peña řekl, že v nemocnici ošetřili 300 osob, 11 z nich mělo zástavu srdce.

Video Houston (Aktualizováno: 12:20 6. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dav lidí se snažil protlačit na festival Astroworld. Osm lidí kvůli tomu zemřelo

Dav lidí se snažil protlačit na festival Astroworld. Osm lidí kvůli tomu zemřelo | Foto: Twitter Khou 11 News Houston | Zdroj: reprofoto

Velitel místních hasičů Samuel Peña uvedl, že k incidentu došlo v pátek krátce po 21. hodině (v sobotu ve 3.00 SEČ). Jeho jednotky převezly do nemocnice 17 lidí, 11 z nich mělo zástavu srdce. Informovala agentura Reuters.

Není zcela jasné, jak se neštěstí seběhlo. V průběhu svého vystoupení rapper Travis Scott několikrát zastavil hudbu, když si všimnul zoufalých namačkaných fanoušků před stagí. Poté se situace ještě vyhrotila. „Kolem deváté hodiny se dav začal tlačit směrem k pódiu. Lidé začali padat a propukla ještě větší panika,“ popsal velitel hasičů.

Celkem bylo během pátečního večera ošetřeno na 300 lidí, uvádí NBC. „Zdá se, že se to stalo v průběhu několika minut – najednou několik lidí spadlo dolů na zem, někteří měli nějaký druh srdeční zástavy nebo jiné zdravotní indispozice,“ citoval server Larryho Satterwhita, náměstka velitele houstonské policie.

V sobotu brzy ráno bylo známých jen několik podrobností o zabitých a zraněných. Mezi těmi, kteří byli převezeni do nemocnic, byly také osoby ve věku 10 let, uvedla pro NBC okresní soudkyně Line Hidalgová.

Dramatický začátek festivalu

Festival Astroworld se měl konat od pátku do soboty v houstonském komplexu NRP Park s účastí 50 tisíc hudebních fanoušků. Už před zahájením přišlo k branám velké množství lidí a někteří se snažili dostat dovnitř předčasně. Nastal chaos a mnoho lidí ušlapal valící se dav.

Televizní stanice KHOU News na twitteru zveřejnila video, ke kterému píše: „Nebyl to hezký pohled, když se otevřely brány festivalu Astroworld“. Na videu zachycují návštěvníky festivalu, jak jsou pošlapaní, když se obrovský dav tlačil do vstupní brány.

UPOZORNĚNÍ: Video obsahuje záběry násilí.

Obdobný zážitek na sociální síti sdílela také reportérka stanice ABC. „Když jsme ve 2.00 přijížděli na festival Astroworld do parku NRG, branami se prohnala tlačenice. Stovky lidí zničily VIP bezpečnostní vchod a obešly kontrolní stanoviště. Lidé byli pošlapáni. Někteří byli zadrženi,“ komentovala zveřejněné video.

Policisté začali s vyšetřováním a vyzvali veřejnost, aby nespekulovala o možných příčinách neštěstí. „Zatím nevíme, co se stalo. Ale zjistíme to,“ komentoval policejní šéf Troy Finner. Celý komplex parku NRG policie označila za místo možného trestného činu a zjišťuje, co se přesně stalo. Finner považuje odpolední tlačenici a večerní tragédii za oddělené incidenty.

Druhý den festivalu byl zrušen.

Festival se koná každoročně, ale loni byl kvůli pandemii covidu-19 zrušen. Mnoho fanoušků bylo rozhodnutých nenechat si ten letošní ujít.

aur, klp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme