Američané se připravují na hurikán čtvrté kategorie. Nakupují zásoby i generátory

Americké úřady doporučily kvůli blížícímu se hurikánu Florence evakuaci více než jednomu milionu obyvatel ve státech Virginie a Severní a Jižní Karolína. Jihovýchodní pobřeží by mohl zasáhnout vítr o rychlosti přesahující 200 kilometrů za hodinu.

Myrtle Beach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Myrtle Beach v Jižní Karolíně čekají na naplnění plynových bomb | Foto: Randall Hill | Zdroj: Reuters

Kvůli hurikánu opustil jihovýchod pobřeží Spojených států už více než milion obyvatel. Z domovů odešli lidé žijící nejblíže oceánu, odkud cyklon udeří. Ostatní se připravují na výpadky elektřiny i záplavy. Pro ty, co nemohou odejít, úřady otevřely kryty. Ty ale nemusí odolat silnému větru.

Situaci tamních obyvatel popisuje Hana Riesová z Myrtle Beach v Jižní Karolíně. „Náš největší cíl byl získat generátor, abychom tady byli vůbec schopni po hurikánu přežít. A aby generátor běžel, potřebuje samozřejmě benzin, tak jsem musela vyrazit a shánět benzin. Všude (byly) fronty a obchody už se pomalu zavírají, banky jsou zavřené,“ popsala pro Radiožurnál.

Zavřené jsou také silnice směrující k pobřeží. „Do města se už nikdo nedostane, dá se jenom ven. V pondělí nám zavolali, že školy budou zavřené do konce týdne, aby se lidé měli čas na všechno připravit,“ vysvětluje Riesová s tím, že se očekává výpadek proudu a záplavy.

„Už začaly zácpy a od pátku se v okolí velice těžce shání benzin nebo (balená) voda. Lidé po zprávách o evakuaci začali panikařit a už i na počasí je znát, že se něco blíží,“ říká Slovenska Petra Luna, která žije v Sneads Ferry v Severní Karolíně.

Florence je teď nad oceánem a rychlost jeho větru přesahuje 200 kilometrů za hodinu. Samotný hurikán má zasáhnout pobřeží ve státech Virginie a Severní a Jižní Karolína ve čtvrtek v noci nebo pátek ráno. Trvat může až sedmnáct hodin.

Evakuace obyvatel z Charlestonu v Jižní Karolíně:

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme