Klokan, krokodýl, vlk i velmi dlouhý had. Reportérku CBS překvapila Kmoníčkova sbírka

Český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček by mohl dobře zvládat nepředvídatelné chování amerického prezidenta Donalda Trumpa díky svému netradičnímu přístupu k diplomacii. Domnívá se to novinářka televize CBS z reportáže o Kmoníčkovi, kterou v pátek televize zveřejnila na svých internetových stránkách.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas Plus

Natočila rozhovor s Kmoníčkem v jeho washingtonské rezidenci, kde mu na stěnách visí trofeje exotických zvířat zabitých v zemích jeho dřívějšího působení.

Trump a Zeman se rozhodně setkají, Rumuni si návštěvu zaplatili, tvrdí velvyslanec Kmoníček

Číst článek

„Zatímco Trump je znám svým netradičním přístupem k diplomacii, některé země posílají netradiční velvyslance do Washingtonu,“ začíná reportáž CBS o Kmoníčkovi. „Když loni předával v Bílém domě pověřovací listiny, přišel s diplomacií silného muže,“ pokračuje reportáž, která popisuje, jak a proč Kmoníček zabil krokodýla v Súdánu či „velmi dlouhého hada“ v Indii.

„Nejsem profesionální zabiják, ani vášnivý lovec,“ uvedl pětapadesátiletý Kmoníček. Tvrdí, že lovil z diplomatických důvodů. Lovení mu podle něj pomohlo přiblížit se místní mentalitě, což je pro dobrou diplomacii velmi důležité. „Někdy se prostě musíte předvést jako opravdový muž,“ uvedl Kmoníček. Dodal, že odvaha je v práci diplomata velmi důležitá.

Reportérka CBS při návštěvě Kmoníčka v jeho rezidenci také připomněla, že prezident Trump je proslulý svou šokovou terapií. „S mými předchozími diplomatickými zkušenostmi bude velmi těžké mě překvapit,“ uvedl s úsměvem Kmoníček. „Prezident Trump se netají tím, že chce záměrně být nepředvídatelný, a rozumím tomu, že pro některé byrokraty to může být obtížně zvladatelné,“ dodal český velvyslanec.

Velvyslanec Kmoníček: Pozvání Zemana do Bílého domu platí, čekáme na termín a vládu s důvěrou

Číst článek

„Byla jsem v rezidencích řady velvyslanců ve Washingtonu, kde jsem viděla umělecká díla, historické fotografie, ale trofeje mrtvých zvířat ještě ne,“ uvedla reportérka americké televize. Divákům vyjmenovala, že Kmoníček má v domě i australského klokana, krokodýla ze Súdánu, vlka z Mongolska a „velmi dlouhého hada z Indie“. Tomu prý usekl mačetou hlavu, když had vylezl z kanalizace u jeho tamní rezidence.

Hynek Kmoníček se stal velvyslancem ČR v USA loni v dubnu, předtím byl čtyři roky ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. V minulosti působil jako velvyslanec v Austrálii a Indii, ve Spojených státech pobýval služebně už dříve jako velvyslanec České republiky při OSN. Několik let byl náměstkem ministra zahraničí. Na univerzitách studoval angličtinu, arabštinu, hebrejštinu a moderní historii Blízkého východu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme