USA i Japonsko se připravují na případný zásah proti severokorejským raketám

Na Korejském poloostrově to vře. Pchjongjang vyhrožuje termonukleární válkou a nabádá cizince k evakuaci. Uzavřel také pro turisty hranici s Čínou. Obyvatelé v hlavním městě Jižní Koreje Soulu žijí v napětí. Spojené státy oznámily, že jsou připravené zlikvidovat severokorejskou raketu, pokud bude představovat riziko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští vojáci kontrolují protiletadlová děla v blízkosti demilitarizované zóny (DMZ), která odděluje obě Koreje v Paju, severně od Soulu

Jihokorejští vojáci kontrolují protiletadlová děla v blízkosti demilitarizované zóny (DMZ), která odděluje obě Koreje v Paju, severně od Soulu | Zdroj: Reuters

Život v Soulu sice funguje normálně, ale je zřejmé, že klid, který ještě nedávno v Jižní Koreji panoval, se vytrácí. Lidé sledují s napětím zprávy, které se stávají nejčastějším tématem jejich rozhovorů. Nezbývá jim však než zůstat nad věcí.

„Samozřejmě že za pokračujícími hrozbami Severokorejců jsou ekonomické důvody,“ říká mladá učitelka Čouon Song a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Korejském poloostrově sleduje v Soulu zpravodajka Českého rozhlasu v Asii Kateřina Procházková

„Severní Korea si takto chce získat naši pozornost a pozici k vyjednávání. Zatím to jsou ale jen výhružky, až dojde na opravdový útok, bude to horší. Napjatou situaci si v Soulu zatím příliš nepřipouštíme."

Názor paní Čouon Song ale není ojedinělý. Dnes se výhrůžkami začala zabývat a otevřeně o nich informovat veřejnost i jihokorejská vláda. Prezidentka má jednat o hrozbě se zástupci parlamentu. Ministr zahraničí opětovně žádá Peking a Moskvu, aby se angažovaly v současné korejské krizi.

Na případný severokorejský úder se od včera připravuje i Japonsko. Dvě obranné střely Patriot rozmístila armáda přímo v centru Tokia. Další rakety budou stát i na dvou dalších strategických místech v oblasti metropole a na jihojaponském ostrově Okinawa, kde je velká americká vojenská základna.

USA jsou připraveny k zásahu

Připraveny k zásahu jsou i Spojené státy, které se však vyjádřily, že nesestřelí severokorejské rakety, pokud nebudou nikoho ohrožovat. Podle zpravodajských informací je KLDR připravena odpálit dvě rakety středního doletu Musudan, které by mohly doletět kamkoli na území Japonska, Jižní Koreje, a dokonce i na americký ostrov Guam.

Vzhledem k dřívějším varováním Pchjongjangu z posledních dní se dá očekávat, že Severokorejci rakety zítra odpálí. Americká protiraketová obrana je připravena střely v případě nutnosti zneškodnit. Pokud by ale dráha jejich letu neměla nikoho ohrozit, Spojené státy je nechají být, aby nestupňovaly napětí. Ze stejného důvodu Pentagon nedávno zrušil dlouho plánovaný test vlastní balistické rakety.

O schopnosti USA zneškodnit rakety ujistil velitel amerických sil v Pacifiku Samuel Locklear. Kvůli výhrůžkám komunistického státu si ho pozvali do amerického Senátu ve Washingtonu.

Americký torpédoborec ve vodách západně od Korejského poloostrova | Foto: Reuters

„Jsme schopní zneškodnit raketu, kdyby ji Severokorejci vypálili v příštích několik dnech?“ zněl dotaz význačného senátora Johna McCaina.

"Jsme," odpověděl stručně admirál Samuel Locklear. Zneškodnění severokorejské rakety by doporučil, pokud by ohrožovala americký cíl nebo jejich spojence. Kdyby směřovala neškodně do otevřeného oceánu, pak by to nedoporučoval. Američané dokážou přitom podle admirála Lockleara velmi rychle zjistit, kam odpálená raketa letí.

Že by to Kim Čong-un myslel s termonukleární válkou vážně, si ale nikdo nemyslí. Mimo jiné i proto, že vodíkovými bombami opravdu nedisponuje. Navíc by vyvolal válku, kterou nutně musí prohrát, byť by severokorejská armáda mohla napáchat značné škody, především v Jižní Koreji.

Současná rétorika má za cíl hlavně upevnění pozice uvnitř státu, aby se celý národ v době ohrožení semkl za novým, mladým a nezkušeným vůdcem. Severní Korea navíc zřejmě očekává, že po spojenecké invazi do Afghánistánu, Iráku a Libye může být další na seznamu. A jaderná hrozba může režimu připadat jako jediná spolehlivá obrana.

Ondřej Bouda, Kateřina Procházková, Marína Dvořáková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme