Na příkaz Trumpa. USA zabily během vítání na letišti v Bagdádu šéfa íránských elitních jednotek

Při americkém raketovém útoku na letiště v iráckém Bagdádu byl v noci na pátek zabit Kásem Solejmání, velitel íránských elitních jednotek Kuds. Oznámil to mluvčí iráckých Lidových mobilizačních sil, tedy organizace zastřešující irácké milice podporované Íránem. Při útoku na konvoj vozidel rovněž zahynul člen vedení iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis. Smrt obou mužů potvrdilo velení íránských Revolučních gard i americký Pentagon.

Tento článek je více než rok starý.

Bagdád/Teherán/Washington (Aktualizováno: 10:35 3. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abú Mahdí Muhandis, zástupce velitele těchto sil (vlevo) a Kásem Solejmání, velitel íránských elitních jednotek Kuds

Abú Mahdí Muhandis, zástupce velitele těchto sil (vlevo) a Kásem Solejmání, velitel íránských elitních jednotek Kuds | Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo obrany v komentáři k operaci uvedlo, že jejím cílem bylo odstrašit Írán od plánů na další útoky. Akce byla provedena na příkaz prezidenta Donalda Trumpa.

Solejmání podle Pentagonu „aktivně připravoval plány na útoky proti americkým diplomatům v regionu a na vojáky v Iráku a jinde“. Stál i za nedávným útokem na americké velvyslanectví v Bagdádu.

Plánoval znovu zabíjet, říká Trump o smrti Solejmáního. V Teheránu demonstrují tisíce Íránců

Číst článek

Americká armáda použila při útoku bezpilotní letadlo. Do areálu mezinárodního letiště v Bagdádu pak dopadly podle zpráv z irácké metropole tři rakety. Útok si vyžádal až devět mrtvých a několik zraněných, rakety dopadly nedaleko nákladního terminálu a zapálily několik automobilů.

Muhandis přijel podle iráckých činitelů na bagdádské letiště v konvoji vozidel, aby uvítal Solejmáního, který předtím přiletěl do Bagdádu z Libanonu nebo ze Sýrie. Rakety explodovaly přesně v okamžiku, kdy šéf jednotek Kuds sestoupil ze schůdků letadla, aby se s Muhandisem a jeho lidmi přivítal. Všichni zahynuli. Tělo Solejmáního bylo identifikováno jen podle prstenu.

Kásem Solejmání, velitel íránských elitních jednotek, na fotografii z října 2019. Na snímku je vidět výrazný prsten, který nosil na levé ruce | Zdroj: Profimedia

Útoky na vysoce postavené šíitské představitele mohou podle agentury AP přinést zlom ve vývoji událostí na Blízkém východě. Lze očekávat tvrdou odvetu Íránu a všech sil, které v regionu podporuje, útok bude namířen proti zájmům USA a Izraele. Íránská oficiální reakce na incident zatím nepřišla.

‚Odchod Solejmáního je hořký.‘ Íránský duchovní vůdce Chameneí slíbil za smrt generála tvrdou odvetu

Číst článek

Milice Lidových mobilizačních sil v prohlášení uvedly, že šlo o „zákeřné americké bombardování“. Právě tato skupina se označila za organizátora protestu, který v minulých dnech skončil vypálením recepce v areálu ambasády USA v Bagdádu. Demonstranti velvyslanectví napadli v úterý, ve středu se nakonec stáhli.

K těmto silám patří také proíránská skupina Katáib Hizballáh, která podle USA minulý pátek raketami zaútočila na iráckou základnu, na níž slouží i Američané a jeden z nich tam byl zabit. V neděli proto americká armáda zaútočila na pozice této skupiny v Iráku a 25 milicionářů zabila.

Kdo byl Kásem Solejmání?

Solejmání byl významný íránský generál, patřil k nejdůležitějším postavám teheránského režimu. Byl velitelem elitní jednotky Kuds íránských Revolučních gard, které Spojené státy označují za teroristickou organizaci. Elitní jednotky vedl od roku 1998. Byl také spolustrůjcem zahraniční politiky této země v regionu. Řídil íránské vojenské operace v Iráku a Sýrií.

Zodpovídal se přímo nejvyššímu íránskému duchovnímu Alímu Chameneímu. Deník Guardian píše, že podle mnohých odborníků šlo o druhého nejvýše postaveného muže režimu. Měl údajně větší vliv než íránský prezident Hasan Rúhání.

‚Okamžitě opusťte Irák.‘ USA nařídily po zabití Solejmáního evakuaci Američanů ze země

Číst článek

„Generál Kásem Solejmání byl již po několik desetiletí symbolem šíitských ozbrojených sil elitního útvaru Kuds v rámci Revolučních gard. Pro celý region byl velice uznávaným, respektovaným vojenským stratégem a velitelem. Byl člověkem, který působil jako svorník mezi všemi šíitskými milicemi. Realizoval také snahu Íránu o prosazení šíitského vlivu od Íránu až o Středozemní moře. Ovlivňoval i všechny šíitské skupiny, a to včetně Hizballáhu,“ uvedl pro Český rozhlas Plus bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

„Z tohoto pohledu byl pro všechny státy regionu nejen symbolem, ale i určitým rizikem, protože takto silný vliv Íránu mnoho zemí v regionu nevítá. Dá se očekávat, že Írán bude na tuto situaci reagovat nějakou odvetou, ale nepředpokládám, že by smrt jednoho člověka měla mít zásadní vliv na bezpečnostní situaci v regionu, i když ten symbol s sebou nese určitý dopad,“ dodal.

Ropa prudce zdražuje. Trh tak reaguje na zabití íránského generála Solejmáního

Číst článek

Solejmání podle Pentagonu aktivně plánoval útoky na americké diplomaty na Blízkém východě. Podle USA měl také na svědomí například smrt stovek amerických vojáků při invazi do Iráku, kde učil šíitské milice klást nálože u silnic. Z těch posledních akcí se měl Solejmání podílet třeba na znovudobytí Aleppa syrským režimem Bašára Asada.

Zorganizoval také údajně několik přímých raketových útoků a také útoků drony na Izrael ze syrského území. A v posledních měsících se měl podílet na potlačování iráckých protivládních protestů, při kterých zemřely stovky lidí.

Solejmání stál podle USA i za nedávným útokem na americké velvyslanectví v Bagdádu. Agentura AP varuje před možnou íránskou odvetou proti americkým nebo izraelským cílům.

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme