Íránský tanker míří s ropou do Sýrie, tvrdí Pompeo. USA plavidlo umístily na černou listinu

Americké ministerstvo financí umístilo na černou listinu íránský tanker Adrian Darya 1, který je předmětem diplomatické roztržky mezi Washingtonem a Teheránem. Uvalilo rovněž sankce na kapitána tohoto plavidla. Informovala o tom agentura Reuters. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo následně uvedl, že USA mají spolehlivou informaci, že tanker nyní míří do Sýrie.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanker Adrian Darya-1 (do zadržení u Gibraltaru pojmenovaný Grace 1) | Foto: Jon Nazca | Zdroj: Reuters

Plavidlo, které původně neslo jméno Grace 1, bylo v létě několik týdnů zadržováno na Gibraltaru kvůli podezření, že veze do Sýrie ropu, což zapovídají sankce Evropské unie. V polovině tohoto měsíce však bylo propuštěno poté, co Írán ujistil, že náklad do Sýrie nesměřuje.

Íránský tanker je na cestě Středozemním mořem. USA vyzvaly Řecko, ať mu nepomáhá

Číst článek

„Máme spolehlivou informaci, že tanker je na cestě a míří do Tartusu v Sýrii. Doufám, že změní kurz,“ uvedl Pompeo. „Bylo velkou chybou věřit Zarífovi,“ dodal s odkazem na íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa, který ujišťoval, že tanker do Sýrie nepopluje.

USA tvrdí, že tanker patří íránským revolučním gardám, jež Washington nedávno označil za teroristickou organizaci.

„Plavidla jako Adrian Darya 1 umožňují (revolučním gardám) přepravovat velké objemy ropy, kterou se snaží skrývat a nezákonně prodávat k financování nepřátelských aktivit režimu a šíření terorismu,“ uvedla náměstkyně amerického ministra financí Sigal Mandelkerová. „Každý, kdo poskytuje podporu lodi Adrian Darya 1, se vystavuje riziku, že bude sankciován,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme