Mírovou vizi nezveřejníme před izraelskými volbami, řekl o Trumpově plánu americký zmocněnec

Spojené státy před zářijovými parlamentními volbami v Izraeli nezveřejní dlouho očekávanou politickou část svého izraelsko-palestinského mírového plánu. Ve středu to na twitteru oznámil blízkovýchodní zmocněnec USA Jason Greenblatt. Americký prezident Donald Trump přitom v pondělí nevyloučil, že USA dokument předloží ještě před izraelskými volbami, poznamenala agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

„Rozhodli jsme se, že mírovou vizi nezveřejníme před izraelskými volbami,“ napsal Greenblatt. Washington se tak rozhodl, aby se americký plán nestal sporným bodem v nadcházejících volbách.

Na návrh Donalda Trumpa? Izrael zakázal vstup dvěma členkám amerického Kongresu

Číst článek

„Dnes večer jsme se dozvěděli, že dohoda století prezidenta Trumpa bude zveřejněna a představena světu po volbách. Mohu důvodně očekávat, že se tak stane velmi brzy po volbách,“ řekl ve středu na volebním shromáždění izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Vypracováním mírového plánu pověřil Trump svého zetě a poradce Jareda Kushnera. Ten na konci června představil ekonomickou část návrhu.

USA by chtěly vytvořit investiční fond s 50 miliardami dolarů (přes 1,1 bilionu korun) pro projekty na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a pro palestinské komunity v regionu.

Investice mají jít do zdravotnictví, školství, energetiky a vodního hospodářství, nových technologií, turistiky a zemědělství. Izrael se k plánu staví otevřeně, ale palestinské vedení dokument považuje za pokus vnutit Palestincům proizraelské řešení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme